Haber

300 ekonomistten Netanyahu’ya açık mektup: ‘Aklı başına gelmeli’

İsrail-Filistin çatışması devam ederken 300 ekonomist Tel Aviv hükümetine ‘kriz’ çağrısında bulundu. 300 ekonomistin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’e yazdıkları açık mektupta, çatışmalar sonrasında “ekonomiyi yeniden inşa etmek için ulusal önceliklerde köklü bir değişiklik” talep edildi.

İsrail’in ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu yazan uzmanlar, ‘savaşın zararlarıyla mücadele etmenin ve savaştan zarar görenlere yardım etmenin’ öncelikli olması gerektiğini belirtti. Uzmanlar, çatışmaların maliyetinin milyarlarca dolar olabileceğini bildirdi.

‘VATANDAŞIN GÜVENİ ŞOK OLUYOR’

Mektup şöyle devam ediyordu: “Hükümet bir an önce zorluklarla yüzleşmeli ve vatandaşın inancını yeniden tesis etmeye çalışmalıdır. Bunun için atılması gereken temel ve gerekli adım, koalisyon fonları başta olmak üzere, savaş çabaları ve ekonominin yeniden inşası için gerekli olmayan tüm faaliyetlerin finansmanının derhal durdurulmasıdır. Başbakanımızı ve Maliye Bakanımızı akıllarına gelmeye çağırıyoruz. “Mevcut tutumun devamı İsrail ekonomisine zarar veriyor, vatandaşların kamu sistemine olan güvenini sarsıyor ve İsrail Devleti’nin içinde bulunduğu durumdan kurtulma yeteneğini baltalıyor.” (DIŞ HABER)

haber-bayrampasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu