Haber

AB, Ukrayna’daki savaş suçları için ‘uluslararası soruşturma bürosu’ kurmaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin adaletten sorumlu üyesi Didier Reynders, AB’nin Ukrayna’daki savaş kabahatleri için uluslararası bir soruşturma ofisi kurmak için çalıştığını ve şimdiye kadar toplanan 65 bin olası olayın tarihteki en yüksek sayı olduğunu söyledi.

Reynders, AB döneminin lideri İsveç’in başkenti Stockholm’de AB ülkelerinin içişleri bakanlarını bir araya getiren gayrı resmi toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Reynders, Ukrayna’da işlenen savaş suçlarının yargılanmasında kaydedilen ilerlemeye değinerek, “Savaşın başından bu yana hukuki süreç devam ediyor. Gerekli tüm hukuki araçlarla her geçen gün çalışıyoruz. uluslararası bir soruşturma bürosu kurmak için ilk katmanı oluştur.” dedim.

Reynders, Ukrayna Başsavcılığı’ndan kendi davalarını açan 14 üye ülkeye, ortak soruşturma ekiplerinden Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) ve AB’nin ceza adaleti kurumu Eurojust’a kadar birçok aktörün iş birliği içinde olduğunu vurguladı.

Eurojust’ın savaş hatalarının ve insan hakları ihlallerinin nasıl belgeleneceği konusunda sivil kuruluşlara tavsiyelerde bulunduğunu belirten Reynders, kurumun yeni uluslararası bilgi tabanının gelecekteki davalarda kullanılabilecek delillerin saklanması ve değiş tokuşu için değerinden bahsetti.

Reynders, şimdiye kadar 65 bin olası savaş suçunun toplandığını belirterek, bunun “tarihte belgelenen en yüksek savaş suçu sayısı” olduğuna dikkat çekti.

AB Komisyonu Adalet Başkanı Reynders, Konsey’in söz konusu misyona liderlik etmek istediğini ve bağımsız bir uluslararası mahkemenin kurulmasına yönelik olası mekanizmalara ilişkin tartışmaların sürdüğünü kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu