Haber

ABD ve Japonya, İsrail’i uluslararası insani hukuka uymaya ve sivilleri korumaya çağırıyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Kishida Fumio, “kendini savunma hakkına sahip olduğunu” söyledikleri İsrail’e, uluslararası insani hukuka uyması ve sivilleri koruması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden ve Kishida, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Toplantıda küresel ve bölgesel güvenliğin artırılmasının yanı sıra ikili güvenlik ve ekonomik işbirliği konuları ele alındı.

Toplantıda “İsrail’in kendini savunma hakkı olduğu” belirtilerek, İsrail’e uluslararası insani hukuka uyması ve sivilleri koruması çağrısında bulunuldu.

Bölgesel sorunlar masaya yatırıldı

Gazze’deki sivillerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için birlikte çalışmayı kabul eden Biden ve Kishida, çatışmanın yayılmasını önlemek ve kalıcı barışa ulaşmak için birlikte çalışacaklarına söz verdi.

Ukrayna’ya verilen desteğin devam etmesi konusunu görüşen iki cumhurbaşkanı, Tayvan Boğazı, Kore Yarımadası ile Doğu ve Güney Çin Denizi’nde barış ve istikrarın korunmasının önemini vurguladı.

Biden ve Kishida, iki ülke arasında savunma alanında yakın işbirliğinin sürdürülmesi konusunda da mutabakata vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu