Ekonomi

Adıyaman Belediyesi içme suyu hattının yenilenmesi için FRİT Projesi çalışmalarını sürdürüyor

Adıyaman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (Askim) ekipleri tarafından içme suyu hattının yenileneceği FRİT Projesi’nde çalışmalar hızla sürüyor.

Adıyaman Belediyesi, Avrupa Birliği’nin sağladığı 22 milyon Euro hibe ile Adıyaman’ın içme suyu hattını yenilemek için FRIT Projesi’ni başlattı. Projeyle şehrin yaklaşık 700 kilometrelik içme suyu sınırının tamamen yenilenmesi ve şehre 10 bin metreküplük yeni bir içme suyu deposu kazandırılması amaçlanıyor. Alitaşı Mahallesi Bozbey Caddesi’nde çalışmalar sürüyor.

Projenin önemine vurgu yapan Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, “Alitaşı Mahallesi’nde devam eden çalışmayla içme suyu şebeke altyapısını tamamen yeniliyoruz. Yaklaşık 700 kilometrelik şebeke şebeke değişimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tamamladık. Şu ana kadar yaklaşık 2 kilometrelik bir bölüm var.Bilindiği gibi mevcut boruların birçoğu çok eski, hatta bazıları asbest borular içeriyor.Bu nedenle 700 kilometrelik altyapının tamamını polietilen borularla değiştiriyoruz.Bu projenin değeri yaklaşık 22 milyon. Avro olup tamamı hibe olarak finanse edilmektedir.Projeyi başlangıçta 3 yıl sürecek şekilde planlamıştık ancak erken bitirmeye çalışacağız.Bu projenin tamamlanmasıyla su kayıplarımız ciddi oranda azalacak.İçme suyunun maliyetini hepimiz biliyoruz. İklim kriziyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, şu anda ana hatta arıza olunca birkaç mahallenin suyu kesiliyor ama bu proje tamamlandığında böyle bir durumla karşılaşmayacağız. Arızanın meydana geldiği bölgede sadece küçük bir alanda su bulunacaktır. Kısmen kesilebilir. Bu, su kayıpları, asbest sorunu, sağlık ve içme suyu yeterliliği açısından büyük bir kazanım olacaktır. Elbette bununla yetinmeyeceğiz. Şu anda yağmur suyu ve kanalizasyon altyapısını yenilemek için çalışıyoruz. Bu projeyi yakında duyurmayı umuyoruz. Bu sayede şehrin tüm altyapısını değiştirmiş olacağız. Depremle birlikte eski altyapımız ciddi hasar gördü ama çok şükür bazı bölgeler dışında büyük bir su krizi yaşamadık. Kaynakları güçlendirme ve arızaları gidermeye yönelik çalışmalarımız sayesinde şehir genelinde büyük bir sorun yaşanmadı. Şimdiden şehrimize hayırlı olsun. “Yağmur suyu ve kanalizasyon projemizi tamamladığımız takdirde şehrin altyapısı tamamen yenilenmiş olacak” dedi. – ADIYAMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu