Haber

Adıyaman’da 30 kişinin hayatını kaybettiği binanın müteahhidi depremi sorumlu tuttu.

Depremden etkilenen Adıyaman’da yıkılan binalarla ilgili incelemeler sürüyor. Savcılık, 30 kişinin hayatını kaybettiği Hasoğlu Apartmanı ile ilgili çalışma başlattı. Yeni Mahalle 3. Çevre Yolu yakınında bulunan inşaatın çökmesiyle ilgili olarak 5 kişi gözaltına alındı.

İnşaat denetçileri Mahmut Portakal, Ünal Gökbulut, Adem Turan ve Derya Atay tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sorumlulardan Hasan Portakal’ın enkaz altında yaşamını yitirdiği öğrenildi.

TRT Haber’de yer alan habere göre; Enkaza dönen apartmanın arazisinin sahibi Mahmut Portakal, yıkımın sorumluları olarak müteahhitleri işaret etti. Turuncu, “İnşaat işinden emekli oldum. Araziyi Hasan Portakal ve Mahmut Nedim ile aldık. Bir apartman yapmaya karar verdik. Beraber müteahhit Ünal Gökbulut’un ofisine gittik. malzemeleri aldık. Müteahhit mimarı, şantiye müdürünü atadı. Bu yerin altında dükkanlar, üstünde ise 5 katlı konutlar vardı. A bloğunun çökmesi sonucu ortaklardan Hasan Portakal enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Tüm sorumluları kınıyorum” dedi.

Şantiye Şefi Adem Turan, kusurun kendisine ait olmadığını savundu.

Arsa sahibi Mahmut Portakal’ın işaret ettiği müteahhit Ünal Gökbulut, binayı deprem yönetmeliğine uygun yaptıklarını iddia etti.

Gökbulut, “Binayı 2007 deprem yönetmeliğine göre yaptık. Kahramanmaraş depreminin şiddeti 2019 deprem yönetmeliğine göre yapılmış binaları bile yıkabilir” diye konuştu ve hatayı depremde buldu.

Araştırma terim süreçleri ile devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu