Haber

AK Parti’li Keşir’den Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü açıklaması Açıklaması

AK Parti Genel Merkez Bayan Kolları Lideri ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Kadına yönelik şiddetle, tek bir cana dahi zeval gelmeyecek şekilde mücadelede kararlıyız.” dedi.

Keşir, Cedidiye Meydanı’nda, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, Düzce’de sarsıntıdan etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, sarsıntıda can kaybı olmadığı için şükrettiklerini söyledi.

İlde daha evvel yaşanan 2 sarsıntının akabinde, önemli bir hazırlık yapıldığını belirten Keşir, kentte konut stokunun yüzde 80’inin zelzele yönetmeliğine uygun inşa edildiğini ve bu sayede zelzelede can kaybı yaşanmadığını anlattı.

Keşir, kentte 3. zelzelesi yaşayan yorgun binaların bulunduğunu vurgulayarak, hasar gören binalarla ve sarsıntıdan etkilenen vatandaşlara verilen dayanaklarla ilgili bilgi verdi.

Çevre vilayetlerden AK Parti vilayet ve ilçe bayan kolları üyelerinin kentte olduğunu, sarsıntının yaralarını en süratli formda sarmaya devam ettiklerini aktaran Keşir, AK Parti Genel Merkezi’nden gelen heyetin de sahada çalışma yaptığını, partisinin teşkilatlarının her zaman vatandaşın yanında olduğunu kaydetti.

“Töre-namus cinayetlerinin cezalarını, ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık”

Keşir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tabir ettiği üzere, bayana yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, AK Parti’nin bakış açısının bu olduğunu vurguladı.

AK Parti’nin 2002 yılındaki birinci seçim beyannamesinden bu yana, bayana yönelik şiddetle çabayı en kıymetli çalışma alanı olarak gördüğünü lisana getiren Keşir, 2002 yılındaki seçim beyannamesinde, töre-namus cinayetleri ve bayan yoksulluğuyla çaba edeceklerini kamuoyuna ilan ettiklerini anımsattı.

Keşir, bu alanda pek çok uygulamayı hayata geçirdiklerine işaret ederek, “Kadına yönelik şiddetin suç olarak tanımı yoktu bu ülkede daha önce, bunu biz getirdik. Töre-namus cinayetlerinin cezalarını, ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık. Yine cinsel suç tanımı ceza kanunumuzda daha önce yoktu, bunu biz getirdik.” tabirlerini kullandı.

Boşanmış eşe karşı işlenen şiddetin cezasını, tıpkı nikahlı eşe işlenen şiddet düzeyinde arttırdıklarını hatırlatan Keşir, bayana yönelik şiddeti, yaptıkları düzenlemeyle katalog hata kapsamına aldıklarını ve cezalarını arttırdıklarını kaydetti.

“Etkin pişmanlık yoksa ceza indirimi alınamayacak”

Keşir, kamu vicdanını yaralayan “kravat taktı da indirim aldı, takım elbise giydi de indirim aldı” formundaki uygulamalara son verildiğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Ceza infaz yasasında yaptığımız bu esaslı düzenlemeyle, bayana yönelik şiddetle çabada faal bir pişmanlık yoksa, faal bir pişmanlık tespit edilmemişse, kravat taktığı için, kadro elbise giydiği için, mahkemede sempatik davrandığı, tıraş olduğu için ceza indirimi artık bayana yönelik şiddette alınamayacak. Avrupa’daki mevkidaşlarımızla da bu yeni yapılan düzenlemeleri paylaştığımızda, özellikle boşanmış eşe karşı işlenen suçların da şiddetin de nikahlı eşe karşı işlenmesi ve iyi haldeki bu son yaptığımız düzenlemenin pek çok Avrupa ülkesinde olmadığını görüyoruz.”

“Fransa ve Belçika, Türkiye’deki KADES uygulamasını modelledi”

Türkiye’de hem Avrupa’ya hem de dünyaya örnek olan KADES uygulamasının bulunduğunun altını çizen Keşir, şöyle konuştu:

“Bir taşınabilir telefon kadar, emniyet teşkilatımız, kolluk güçlerimiz bayana yönelik şiddetle uğraşta mağdurun yanındalar. Bir taşınabilir uygulamayla, birkaç dakikada mağdurun yanına intikal edilebiliyor. Bu uygulama da dünyada örnek uygulama seçildi. Fransa ve Belçika, Türkiye’deki KADES uygulamasını modelledi. Bir tek cana dahi zeval gelsin, bir tek kadına dahi zeval gelsin istemeyiz. Bugün 25 Kasım nedeniyle en önemli mottomuz, ‘kararlıyız’ mottosu. Bugün yapılan bütün çalışmalarımızı, bu mottoyla gerçekleştiriyoruz. Bayana yönelik şiddetle, tek bir cana dahi zeval gelmeyecek halde gayrette kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu