Ekonomi

Almanya’da fabrika siparişleri Ekim’de yüzde 0,8 arttı

Almanya’da fabrika siparişleri, yurt dışından gelen siparişlerin etkisiyle Ekim ayında yüzde 0,8 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Ekim ayı fabrika siparişlerine ilişkin geçici verileri açıkladı. Buna göre yurt içinde üretilen ürünlere yönelik siparişler ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 artarken, 2021 yılı ekim ayına göre yüzde 3,2 azaldı.

Fabrika siparişleri için piyasa beklentisi aylık bazda yüzde 0,1 artış oldu. Söz konusu siparişlerde eylül ayında yüzde 2,9, ağustos ayında ise yüzde 2,0 düşüş yaşandı.

Almanya’da Ekim ayında yurt içi siparişler aylık bazda yüzde 1,9 azalırken, yurt dışından verilen siparişler yüzde 2,5 arttı.

Söz konusu dönemde, Euro Bölgesi’nden yeni siparişler eylül ayına göre yüzde 2,6, diğer ülkelerden Almanya’ya verilen siparişler ise yüzde 2,5 arttı.

Ekim ayında ara malı imalatçılarının siparişleri aylık bazda yüzde 1,4 azalırken, sermaye malı siparişleri yüzde 3,2 arttı. Tüketim malları imalatçılarının siparişleri yüzde 6,3 düştü.

Almanya ekonomi İklim Koruma ve İklim Koruma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Ağustos ve Eylül aylarındaki iki keskin düşüşün ardından Ekim ayında fabrika siparişleri yeniden istikrar kazandı.” terimi yer aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Hafif iyileşen duyarlılık göstergelerine ek olarak, bu, sektör görünümü ılımlı kalsa bile resesyonun korkulandan daha zayıf olabileceğinin bir başka göstergesidir.” söylendi.

Ekonomistler, şu anda dünya ekonomisindeki durgunluğun, malzeme sıkıntısının ve en önemlisi elektrik krizinin Alman sanayisini etkilediğini belirtmekle birlikte, ara ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle birçok siparişin işlenemediğini söylüyorlar. ve firmaların sipariş defterleri dolmuştur.

Alman hükümeti, ekonomide bu yıl yüzde 1,4 büyüme ve gelecek yıl yüzde 0,4 daralma bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu