Haber

Arap Birliği, İran’ın Irak’ın kuzeyine yönelik füze saldırısını kınadı

Arap Birliği, İran’ın önceki gün Irak’ın kuzeyindeki İran Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) ve Komele karargahlarına düzenlediği füze saldırısına reaksiyon gösterdi.

Arap Birliği Genel Sekreter Sözcüsü Cemal Ruşdi, bahse ait basın açıklaması yaptı.

İran’ın Irak’ın kuzeyindeki çeşitli bölgelere yönelik can kaybı ve yaralanmaya sebep olan saldırısına işaret eden Ruşdi, kelam konusu taarruzların tekrarlanmasını kınadı.

Genel Sekreter Sözcüsü, “İran’ın bu kabul edilemez yaklaşımı sürdürmesinin ve Irak’ın egemenliğini ihlal etmeye devam etmesinin uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilkesine saygı göstermeme konusundaki ısrarının göstergesi olduğunu” vurguladı.

Ruşdi, “İran’ın bu tutumunun sadece Irak’ın egemenliğini ihlal etmek ve topraklarını gasbetmek anlamına gelmediğini aynı zamanda tüm bölgenin güvenlik ve istikrarını zedelediğini; bölgede güven inşa etmek ve gerilimi azaltmak için sarf edilen çabaları baltaladığını” kaydetti.

Tahran’ın iç krizleri nedeniyle diğerlerini suçlama ve sorumlu tutma eforunun kabul edilemez olduğunu söz eden Ruşdi, Arap ülkelerinin komşularının iç işlerine karışmadığını ve onlardan da birebir muameleyi beklediklerini aktardı.

Ruşdi, Arap Birliğinin, “Irak hükümetinin, ülkenin egemenliğini korumak, güvenlik ve istikrarını hedef alan bölgesel ihlalleri engellemek adına aldığı tüm önlemleri” desteklediğini yineledi.

Son 2 ayda dördüncü saldırı

İran, 14 Kasım Pazartesi günü Irak’ın kuzeyine füze saldırısı düzenlemişti. Devrim Muhafızları Ordusu, Komele ve İKDP örgütlerinin karargahlarını füzelerle hedef aldıklarını duyurmuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Bu, Irak’ın kuzeyindeki Tahran idaresi aykırısı örgütlerin merkezlerine son 2 ayda dördüncü taarruz oldu.

İran, 24 Eylül’de Komele ve İKDP’nin Irak’ın kuzeyindeki merkezlerini topçu atışlarıyla vurmuştu.

Devrim Muhafızları Ordusu, ülkede Mahsa Emini’nin mevti üzerine başlayan protestolar devam ederken, Komele ve İKDP’yi kaos çıkarmak maksadıyla hudut bölgelerine silahlı kümeler ve çok ölçüde silah göndermekle suçlamıştı. İran, eylülün son günlerinde de kelam konusu kümelerin mevzilerine 2 kere atak düzenlemişti.

İran tarafından “terör örgütü” kabul edilen Komele ve İKDP, yıllardır IKBY denetiminde yer alan bölgelerdeki kamplarda barınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu