Haber

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Son Hazırlıklar Yapılıyor

Azerbaycan’da 7 Şubat’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için çalışmalar sürüyor.

Aralarında mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de bulunduğu 7 adayın yarışacağı seçime 2 gün kala, tüm seçim merkezlerinde son hazırlıklar yapılıyor.

6 bin 300’ün üzerinde sandıkta yaklaşık 6,5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimde, yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları için 37 ülkede 49 sandık kuruldu.

Yaklaşık 85 bin kişi seçim gözlemcisi olmak üzere kayıt yaptırdı. Seçimleri izlemek üzere 49 uluslararası kuruluş ve 70 ülkeyi temsil eden 800 kişi de akredite oldu.

Azerbaycan’daki seçimleri Türkiye, Rusya, Almanya, İtalya, Japonya ve diğer ülkelerden 63 uluslararası medya kuruluşu takip edecek.

İşgalden kurtarılan bölgelerde de sandıklar kuruldu.

Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtardığı bölgelerde de sandıklar kuruldu. Böylece 30 yıl aradan sonra ilk kez Azerbaycan’ın tüm topraklarında cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’da, ayrılıkçı Ermeni yönetiminin bir zamanlar “başkent” olarak kullandığı Hankendi’de, Hocalı, Hocavend, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan’da Gubadlı’da 22 binden fazla seçmen oy kullanacak. , Laçın ve Kelbecer.

Aliyev’in de aralarında bulunduğu 7 aday yarışacak

Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) tarafından aday gösterilen Cumhurbaşkanı Aliyev’in yanı sıra Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Tüm Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ve bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev yarışacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öne alındı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 7 Şubat’ta erken cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasına karar vermişti.

7 yılda bir cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı Azerbaycan’da son seçim 11 Nisan 2018’de yapıldı.

Aliyev’in imzaladığı kararnameyle cumhurbaşkanlığı seçimi öne alındı.

habersilopi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu