Ekonomi

Bahçeli’nin ‘100 il bin ilçe’ önerisi AKP gündeminde

AK Parti 19 ilçenin il olması için çalışmalara başladı. İl olabilmesi için o ilçenin nüfusunun en az 100 bin olması ve il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor.

İl olmak isteyenler için 8 kriter

Nüfus, mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu, hinterlandı, ekonomik çeşitlilik ve eğitim düzeyi gibi birçok göstergenin değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylelikle 8 başlıkta kriterleri sağlayan yerler iller olacak.

Şu ana kadar adı geçen bir ilçe olmasa da Alanya, Tarsus, İnegöl, Çorlu, Manavgat, Ünye, Edremit, Fethiye, Midyat, Yüksekova, Erçiş gibi kriterleri sağlayabilen ilçeler var.

Yeni iller ve ilçeler için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kanun çıkarması gerekiyor. Yönetmeliğin Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerden önce yasalaşması beklenmiyor. İsteyen bölgeleri rencide etmemek için sürecin planlamasının yerel yönetimler seçimlerinden sonraya bırakılmasının daha uygun olacağı belirtiliyor. il ve ilçe olmak.

İl sayısı 67’den 81’e çıktı.

Partisinin son grubu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yeni yüzyılda 100 il ve 1000 ilçeden oluşan idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa etmek ve canlandırmak mümkündür” dedi. dedi.

1989 yılında Aksaray ile başlayan ilçelerin illeştirilmesi 1999 yılına kadar devam etmiş ve il sayısı 67’den 81’e çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu