Haber

BM Genel Sekreteri: Taliban’ın Kadınların Üniversiteye Giriş Yasağı Endişe Verici

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 21 Aralık (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Baş Sözcüsü Stephane Dujarric Salı günü yaptığı açıklamada, Guterres’in Afgan Talibanı’nın kadınların ve kız çocuklarının üniversitelere girmesini yasakladığı yönündeki haberlerden endişe duyduğunu söyledi.

Dujarric yaptığı açıklamada, “Genel Sekreter, Taliban’ın kadın ve kızların üniversiteye erişimini askıya aldığı haberinden derin endişe duyuyor. Bu bana hatırlatıyor” dedi.

Açıklamada, Guterres’in Afganistan’daki fiili yetkilileri her düzeyde kadın ve kız çocukları için eğitime eşit erişim sağlamaya çağırdığı belirtildi.

Salı günü erken saatlerde, BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi ve BM Afganistan Misyonu Başkanı Roza Otunbayeva, bu haberden dolayı üzüldüğünü söyledi.

Otunbayeva yaptığı yazılı açıklamada, “Taliban Yüksek Öğrenim Bakanlığı’nın kadınların üniversitelere gitmesini yasakladığına dair bu sabah yaygın olarak yayılan haberler beni derinden üzdü. Bu sadece kadınlar için değil, Afganistan’ın geneli için de zararlı” dedi. . “Bu karar, eğer doğruysa, yıkıcı bir karardır.”

Yasak haberi, Otunbayeva’nın Afganistan’daki durum hakkında Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmek üzere New York’ta bulunduğu sırada geldi. Otunbayeva, Birleşmiş Milletler’in haberler hakkında daha fazla bilgi ve açıklama almaya çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu