Haber

BM, İran’a ‘ahlak polisini kaldırma’ çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, 3 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, İran’da kadın ve kız çocuklarına yönelik muameleye ilişkin kaygılarını dile getirerek, ‘ahlak polisi’ biriminin kaldırılmasını talep etti.

Reuters’in haberine göre, İran’ın insan hakları alanındaki durumuyla ilgilenen BM Komitesi, Tahran yönetimine kadınları ve kız çocuklarını her türlü şiddetten koruyacak bir yasal düzenleme hazırlayıp uygulamasını önerdi.

‘ŞİDDETİN HER TÜRÜNÜ KUSUR OLARAK DEĞERLENDİREN KAPSAMLI BİR MAKALE KABUL EDİN’

İran’da ‘ahlak polisi’ uygulamaları, özellikle Eylül 2022’de ‘başörtüsünü düzgün bağlamadığı’ gerekçesiyle gözaltına alındıktan üç gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Jîna Mahsa Emini’nin öldürülmesiyle gündeme geldi. Bu yılın ekim ayı başında 16 yaşındaki Armîta Geravand, Tahran metrosunda ‘ahlak polisi’ tarafından dövüldü ve beyin ölümünden bir hafta sonra hayatını kaybetti.

İran Komitesi’nin bu bağlamda hazırladığı raporda, “Taraf devletin, aile içi şiddet, evlilik içi cinsel saldırı ve sözde ‘namus’ adına işlenen suçları açıkça ele alan ve her türlü tacizi suç sayan kapsamlı bir yasa çıkarması gerekiyor. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet.” ” denildi.

Komite ayrıca İran’ın ‘zorunlu örtünmeye uymamayı suç sayan yasa ve politikaları değiştirmesi veya yürürlükten kaldırması ve ahlak polisini ortadan kaldırması’ gerektiği görüşündeydi. (DIŞ HABER)

guroymakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu