Haber

CHP’li İlgezdi: Gençlerde puf böreği kullanımı artıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, gençler arasında e-sigara tütsüleme kullanımının arttığına dikkat çekerek, “Tütün şirketleriyle iyi ilişkileri olan hükümet e-sigara ve tütsüleme çubukları satışına özel olarak engel olmuyor. , yasak olmasına rağmen. Yani çocuklarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı koruyoruz. Zehirlemeye devam ediyor” dedi.

CHP Parti Meclis Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, yasağa rağmen her yerde e-sigara likit satıldığını belirterek, gençler arasında yaygın olarak kullanılan ponpon çubuk için herhangi bir denetim yapılmadığını söyledi. İlgezdi şunları söyledi:

“Gençlerimiz yine yeni bir tehlike ile karşı karşıya. Puf bar denilen yeni nesil elektronik sigaralar, satış yasağına rağmen bugün her köşe başında ve internette satılıyor. Hatta bazı internet sitelerinde puf barın daha faydalı olduğu vurgulanıyor. sağlık.aromalı olduğu için içimi daha kolay.gençler arasında ve gençler arasında daha hızlı yayılan puf bar için devlet hiçbir önleyici ve denetleyici faaliyette bulunmuyor. kontrol etmez, aynı zamanda tütün endüstrisinin büyümesi için devletin imkanlarını seferber eder.

2019-2022 ortasında tütün firmalarına 53 adet teşvik verildi. Bu teşvikler stopaj vergisi, SGK prim muafiyeti, sıfır faizli kredi, gümrük muafiyeti gibi geniş bir kalem yelpazesindedir. buradan sormak istiyorum Hani tütünle uğraş, gücünün olmazsa olmazlarındandı. Yeni nesil elektronik sigaralar günümüzde lise ve ortaokullara girmiştir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar puf bar kullanımının sigara içme alışkanlığına yol açtığını gösteriyor. Tütün şirketlerine olan ilgisini yeterli düzeyde tutan hükümet, yasak olmasına rağmen e-sigara ve puf bar satışını özel olarak engellemiyor. Yani çocuklarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı zehirlemeye devam ediyor.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu