Haber

Çin’in Orta Kesimlerinde 5 Bin Yıllık Ev Kalıntıları Bulundu

Çin’in orta kesimlerinde yer alan Henan eyaletine bağlı Mianchi ilçesinin Yangshao köyündeki Ulusal Arkeoloji Parkı’nda bulunan Yangshao Kültür Müzesi’nin girişi görülüyor, 17 Ekim 2021. (Fotoğraf: Li He/Xinhua)

ZHENGZHOU, 29 Kasım (Xinhua) — Arkeologlar, Çin’in merkezindeki Henan eyaletinin Yangshao köyü alanında tarihi 5.000 yıldan daha eskiye dayanan mesken temeli kalıntılarını ortaya çıkardı.

Çalışma yapılan konut, bir vakitler 130 metrekareden daha geniş bir alana yayıldığı düşünülen, sıkıştırılmış toprak duvarlara sahip büyük bir bina. Hafriyat alanı sorumlusu olan Henan Vilayet Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü’nden Li Shiwei, binanın geç Yangshao Kültür dönemine ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Li, “Yangshao Köyü sahasında 1921’de yapılan kazılardan bu yana birinci kere büyük konut kalıntıları keşfedildi. Bulgular, Yangshao Kültürü devrindeki konutların tiplerini, formlarını ve inşa tekniklerini incelemek için yeni gereçler sağlayabilir” dedi.

Arkeologlar bölgede dört yapay siper ve askeri gücü simgeleyen yeşimden yapılmış bir savaş baltası da dahil olmak üzere çok sayıda kültürel kalıntı da keşfetti.

Li, bu keşiflerin, Yangshao devrindeki yerleşim yerlerinin büyük bir nüfusa, müreffeh bir kalkınmaya, eksiksiz savunma tesislerine sahip olduğunu gösterdiğini belirtti ve bunun tarih öncesi periyotta Sarı Irmak havzasındaki karmaşık yapı ile medeniyet sürecini incelemek için büyük kıymet taşıdığını kelamlarına ekledi.

Henan eyaletinin Mianchi ilçesindeki Yangshao köyü alanında 1921’de yapılan ilk kazı, modern Çin arkeolojisinin doğuşu olarak nitelendiriliyor.

Sarı Nehir’in orta kesitlerinde ortaya çıkan Yangshao Kültürü, Çin uygarlığının değerli bir kolu olarak kabul ediliyor ve gelişmiş çömlek imal teknolojisi ile tanınıyor.

Yangshao köyü alanındaki dördüncü arkeolojik hafriyat 22 Ağustos 2020’de başladı ve hala devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu