Haber

Depremzedelerin sorularına ‘Babacan’ mesajı

ANKARA (İGFA) –Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, depremzedelerin sordukları soruları 24 satırlık tweet dizisi şeklinde hükümete yöneltti.

Sorularla vatandaşların görüntülerini paylaşan Babacan, 17 Şubat’ta Gaziantep’te düzenlediği basın toplantısına dikkat çekerek, “Afetten etkilenen vatandaşlarımızın benden yönetime sormamı istediği soruları kamuoyu ile paylaştım. Henüz bir cevap almadım, o yüzden bu sorulardan bazılarını tekrar hatırlatalım.”

İşte Babacan’ın vatandaşın ağzından iktidardan yanıt aradığı sorular.

 1. “İlk 48 saat, ilk 72 saat neden vatandaşlarımızın yardımına ulaşılamadı? İlk 48 saatte ve ilk 72 saatte toplam kaç batığa kurtarma amaçlı müdahale edebildi?”
 2. “AFAD müdahalesini neden erteledi? Hükümet gerçekten böyle bir felakete hazırlıklı mıydı?
 3. Arama kurtarma çalışanlarının sayısı afete müdahale için yeterli miydi? Değilse, bunu daha önce biliyor muydunuz?
 4. AFAD 2019 yılında deprem senaryo tatbikatı yapmıştır. Senaryoya göre Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7,5 büyüklüğünde deprem olacağı ve depremden 7 ilin etkileneceği öngörülmüştür. Bu alıştırmadan hangi dersleri öğrendiniz? Hangi eksiklikleri fark ettiniz? Neyi telafi ettin?
 5. Maden işçileri arama kurtarma çalışmalarına neden bu kadar geç dahil oldu?
 6. Hangi enkaza müdahale edilip hangi enkaza müdahale edilmeyeceği nasıl belirlendi? Enkazla uğraşırken önceliğe nasıl karar verdiniz?
 7. AFAD bölgede uyumu neden sağlayamadı?
 8. AFAD’ın envanterinde arama kurtarmada hayati önem taşıyan ses izleme, termal kamera gibi cihazlar var mı? Varsa sayıları nedir?
 9. Uçaklar, helikopterler ve insansız hava araçları neden yıkımı tespit etmek için kullanılmadı?
 10. Neden tüm ülke ve bölgede vinçler ve iş makineleri bir an önce seferber edilmedi?
 11. İletişim sistemi neden çöktü? İnsanlar neden telefonlarını kullanamıyor? Bunun sorumlusu kim?
 12. Arama kurtarma grubu, insanların yakınları için vinç ararken sosyal medya uygulamaları neden yavaşladı? Sosyal medya yasağının sorumlusu kim? Emri kim verdi?
 13. Yurt dışından gelen ekipman ve uydu sistemlerinin reddedildiği söyleniyor. Gerçek bu mu?
 14. Vatandaşlarımız hangi ihmalden dolayı bir tas çorbaya, bir damla suya ihtiyaç duydu?
 15. Stokta kaç portatif tuvaletiniz vardı? Halen önemli ölçüde var olan tuvalet eksikliğini gidermek için neler yapılıyor?
 16. Arama kurtarma çalışmalarında enkaz altından ulaşılamayan ve ‘kayıp’ olarak sınıflandırılan vatandaşlarımızın sayısını ne zaman kamuoyu ile paylaşacaksınız?
 17. Enkazdan cenazesi çıkarılan ancak kimliği tespit edilemeyen vatandaşlarımızın sayısını ne zaman açıklayacaksınız?
 18. Afet bölgesinde 2018 yılında imar affından yararlanarak Yapı Kayıt Belgesi alan yapılardan kaç tanesi depremde yıkıldı?
 19. Can ve müteakip mali kayıplar için isim ve idari soruşturma yapılacak mı? İhmalin tespiti halinde, olası kast veya bilinçli taksirle insan öldürme suçundan dava açılacak mı?
 20. Depremden önce afet bölgesinden tahliye planları var mıydı? Yapıldıysa neden yapılmadı? Neden sadece imkanları olanlar bölgeden tahliye edilebildi?
 21. Göç alan şehirlerimizde deprem sonrası iç göç için bir planlama ve yönlendirme var mı?
 22. Afet bölgesinde işyerleri zarar gören esnaf, sanayi kuruluşları ve serbest çalışanlar için gerekli planlamalar yapıldı mı?
 23. Depremde kaç hastane yıkıldı? Bu hastaneler neden yıkıldı? Beyin sarsıntısı riskinin bilinmesine rağmen neden hastaneler beyin sarsıntısına karşı güçlendirilmemiştir?
 24. Son soru: AFAD ve diğer kurumlar tarafından toplanan bağış ve yardımların nereye ve ne kadar harcandığı şeffaf bir şekilde kamuoyuna açıklanacak mı?

bayathaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu