Ekonomi

Dünyanın en zengin insanı artık Elon Musk değil

Tesla hisselerinin piyasa değeri 500 milyar doların altına düştükten sonra işvereni Elon Musk’ın serveti de geriledi.

Bu gelişmenin ardından Musk’ın serveti 163,6 milyar avroya geriledi ve Musk, Bloomberg milyarderler listesinde ikinci sıraya geriledi. Musk’ın serveti bir günde 4 milyar dolar azalırken, 2022’de toplam servet kaybı 106 milyar doları geçti.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Musk’ın düşüşünden sonra bir süredir yakından takip edilen Fransız lüks imparatorluğunun başı Bernard Arnault ilk sırayı aldı.

Arnault, 170 milyar doları aşan servetiyle şu anda dünyanın en zengin insanı. Para politikasındaki sıkılaşma nedeniyle küresel piyasaların sert dalgalanmalar yaşadığı yılda Arnault’nun serveti sadece 7 milyar dolardı.

Arnault, dünyanın en büyük lüks markası Louis Vuitton ve şampanya markası Dom Perignon’dan Christian Dior’a kadar 75 markanın işverenidir.

Oğluna üst düzey bir görev verdi.

Daha önce, 73 yaşındaki işveren, kısa bir süre için milyarderler listesinin başında yer aldı, ancak Musk kısa sürede unvanını geri aldı. Ancak Tesla hisselerindeki gelişmenin ardından iki isim arasındaki servet uçurumunun daha da açıldığı görüldü.

Elon Musk gibi milyarderlerin aksine Arnault öne çıkan bir isim değil. Ayrıca Twitter gibi sosyal platformlarda aktif olarak yer almıyor.

Arnault, bu yıl kümenin yönetiminde değişikliklere gidiyordu.

Bernard Arnault’un ikinci çocuğu Antoine, ailenin lüks şirketler grubu LVMH’deki hisselerinin çoğuna sahip olan holding şirketi Christian Dior SE’nin CEO’su oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 45 yaşındaki Antoine Arnault, Christian Dior’un CEO’su ve Başkan Yardımcısı olarak 71 yaşındaki Sydney Toledano’nun yerini aldı.

Bu yılın başlarında Bernard Arnault, LVMH üzerinde uzun vadeli aile kontrolü sağlamak için holdingte bazı ayarlamalar yaptı. Bu düzenlemelerin bir parçası olarak şirket, CEO yaş sınırını kaldırdı ve 73 yaşındaki Arnault’nun 80 yaşına kadar yönetimde kalmasına izin verdi.

Arnault’un beş çocuğu LVMH’de veya onun markalarından birinde çalışıyor. Kızı Delphine, grubun en büyük markası Louis Vuitton’da işlerden sorumlu üst düzey yöneticidir. Kanadalı konser piyanisti Helene Mercier ile ikinci evliliğinden olan en küçük oğlu da işin içinde. Alexandre, yaklaşık iki yıldır Tiffany & Co.’da ürün ve iletişimden sorumlu. Frederic, İsviçreli saat üreticisi Tag Heuer’i yönetirken Jean, Louis Vuitton’da saat kategorisini geliştirmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu