Haber

Fatih Altaylı, BAE ile 50 Milyar Dolarlık Anlaşmanın İçeriğini Açıkladı

Gazeteci Fatih Altaylı, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalandığı bildirilen 50,7 milyar dolarlık mutabakat zaptı’nın hukuken bağlayıcı olmadığını yazdı.

Seçimlerin ardından döviz arayışına giren hükümet yönünü Körfez ülkelerine çevirdi. Erdoğan’ın kalabalık bir heyet ile çıktığı Körfez varyantında son durağı Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Connection Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülke arasında 50.7 milyar dolarlık anlaşma imzalandığı bildirildi.

Gazeteci Fatih Altaylı, bugün internet sitesinde yayınladığı yazıda, iki ülke arasında yapıldığı söylenen anlaşmanın içeriğini anlattı. Altaylı’ya göre uzlaşı değil, ‘Mutabakat Zaptı’ var. Altay, kelime kavramının ne anlama geldiğini şu şekilde açıklamıştır:

‘Mutabakat Zaptı’ adı verilen bu imzaların en değerli özelliği ise herhangi bir bağlayıcılığının olmamasıdır.

“Meclise götürülüp içeriği hakkında bilgi verilmesine gerek yok”

‘Ey Mutabakat Muhtırası’nda belirtilen tüm konularda uzlaşmaya varılırsa ve taraflar belirtilen tüm alanlarda ‘anlaşma’ imzalarsa, o zaman 50.7 milyar dolarlık bir şey ortaya çıkabilir. Bugün yapılan anlaşmanın hiçbir mali değeri yoktur.diyor Altaylı, ‘Karşılıklı güveni gösteriyor, anlaşma var ama henüz anlaşmaya varılmamış demek. Ne bir madeni para var ne de bir madeni para el değiştirmiş.terimleri kullandı.

Altaylı, Mutabakat Zaptı’nın bir mutabakat olarak Birleşmiş Milletler’e tebliğ edilmediğini ve içeriğini açıklama zorunluluğu bulunmadığını bildirdi.

Altaylı, ‘Yasama organlarının yani meclislerin onayına tabi değil. Yeni Türkiye söz konusu olduğunda, bunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne götürmeye ve içeriği hakkında bilgi vermeye gerek yok’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu