Haber

Filistin: Netanyahu ile Ben-Gvir’in anlaşması uluslararası hukukun ihlalinde yeni bir aşamadır

Filistin idaresi, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’nun, koalisyon müzakereleri kapsamında çok sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’in liderlik ettiği Yahudi Gücü Partisiyle vardığı anlaşmanın, uluslararası hukukun ihlalinde yeni bir aşama olduğunu belirtti.

İsrail’de 1 Kasım seçimlerinden zaferle ayrılan ve hükümet kurması beklenen Netanyahu’nun 25 Kasım’da Yahudi Gücü Partisine geniş yetkilerle donatılmış Ulusal Güvenlik Bakanlığı ile Banliyöler, Necef Çölü ve Celile’yi Geliştirme Bakanlığı ile Yahudi Mirası Bakanlığını vermesi, Filistin’in yansısına neden oldu.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine nazaran, Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, kelam konusu muahedenin, memleketler arası meşruiyete açıkça bir meydan okuma ve milletlerarası hukukun ihlalinde yeni bir etap olduğunu belirtti.

Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimlerine meşruiyet kazandırılması istikametindeki her türlü teşebbüsün reddedildiğini ve kınandığını kaydeden Ebu Rudeyne, “Bu girişimler kimseye meşruiyet kazandırmaz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2334 sayılı kararı, Doğu Kudüs dahil olmak üzere işgal altındaki topraklardaki tüm yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu ilan etmektedir.” tabirlerini kullandı.

ABD’ye çağrıda bulunan Ebu Rudeyne, Washington yönetiminin, uluslararası meşruiyete meydan okuyan bu anlaşmaya karşı pozisyonunu belirlemesi ve vaatten uygulama aşamasına geçmesi gerektiğini bildirdi.

Ebu Rudeyne, Filistin halkının ve yönetiminin, başta “kendi kaderini tayin” hakkı ve 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulması olmak üzere Filistin’in legal haklarının ihlal edilmesine müsaade vermeyeceğini vurguladı.

Mescid-i Aksa baskınları üzere provokatif aksiyonlarıyla tanınan Ben-Gvir, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle biliniyor. Ben-Gvir’in partisiyle varılan bu mutabakatla, Batı Şeria’daki sivil idare, savunma ve maliye bakanlıkları arasında paylaştırılıyor. Buna göre, Yahudilerin işlerinden Maliye Bakanlığının, Filistinlilerden ise Savunma Bakanlığının sorumlu olması öngörülüyor.

Ulusal Güvenlik Bakanlığına verilen geniş yetkiler arasında da Batı Şeria’daki kaçak yerleşim ünitelerinin yasallaştırılmasının yer aldığı tabir ediliyor.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now (Barış Şimdi), daha evvel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, mutabakatla birlikte, “Ağır ilerleyen ilhak ve Batı Şeria’da kanunların gevşek tutulması politikasından turbo ilhak ve Yahudi yerleşimcilerin terörünün desteklenmesi politikasına geçiş yapıldığı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu