Haber

Filistin, Papua Yeni Gine’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı

Filistin, Papua Yeni Gine’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açmasını “uluslararası hukukun ihlali” olarak nitelendirerek kınadı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Papua Yeni Gine’nin işgal altındaki Kudüs’te büyükelçilik açması, uluslararası hukukun, Kudüs’ün hukuki ve siyasi statüsünün ve Birleşmiş Milletler’in bu konudaki kararlarının ve Filistin halkının adil ve meşru haklarının açık bir ihlalidir” denildi. terimler yer aldı.

Açıklamada, bu adımın “Filistin halkına ve onların haklarına yönelik bir saldırı” olduğu ve Papua’nın Filistinli olduğu gerçeğini somutlaştıran, iki devletli çözüm ilkesine dayalı barış fırsatına ciddi zarar veren bir adım olduğu kaydedildi. Yeni Gine tarihte yanlış taraftaydı.

Açıklamada ayrıca, “İşgal güçleriyle ve onların suçlarıyla ilgili kabul edilemez normalleşmenin, ilgili BM kararlarına açık bir meydan okuma olduğu” belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın, Kudüs’te İsrail büyükelçiliği açan veya taşıyan devletlerin tutumlarını önlemek için çalışmalarını sürdüreceği belirtildi.

Papua Yeni Gine dün Kudüs’teki İsrail Büyükelçiliğini açtı. Papua Yeni Gine, ABD, Guatemala, Kosova ve Honduras’ın ardından Kudüs’te büyükelçilik açan beşinci ülke oldu.

1975 yılında bağımsızlığını kazanan Papua Yeni Gine ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler yaklaşık üç yıl sonra, 1978’de başladı.

Kudüs’te büyükelçilik açan ülkeler

İsrail tek taraflı olarak Kudüs’ü sözde bütün ve birleşik başkenti olarak kabul ederken, Filistinliler 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyorlar.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in “başkenti” olarak tanıdı ve 14 Mayıs 2018’de ülkesinin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e resmen taşıdı.

Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Honduras’ın, geri adım atarak büyükelçiliğini yeniden Tel Aviv’e taşımanın gündemde olduğu belirtiliyor.

16 Ağustos’ta İsrail, Paraguay’ın da büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de 23 Ağustos’ta Sierra Leone’nin Kudüs’te büyükelçilik açacağını duyurdu.

Brezilya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi ülkeler de Kudüs’te ticari ofis açtıklarını duyurdu.

Filistin Yönetimi’nin büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınmaması yönündeki girişimleri Avrupa’nın yanı sıra Arap ve Müslüman ülkeler tarafından da destekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu