Ekonomi

Foxconn’dan ayrılacaklara 1400 dolar tazminat

Foxconn Technology Group işten ayrılmayı tercih eden tüm çalışanlarına 10 bin yuan (1.400 dolar) teklif etmeye başladı.

Şirket bu alışılmadık kararla dünyanın en büyük iPhone fabrikasında şiddetli protestolarda başrolü oynayan mutsuz yeni çalışanları yatıştırmayı hedefliyor.

Apple’ın global çapta ana üretim ortağı olan firma çevrimiçi olarak yaptığı duyuruda iki taksitte ödenmesi planlanan ölçünün çalışanların “evlerine dönüşünü” kolaylaştırmaya yardımcı olacağını belirtti.

Foxconn’un Zehngzhou’daki ana tesisindeki 200 binden fazla emekçinin birçok, eyaletin yahut ülkenin çeşitli yerlerinden geliyor. Lakin emelin tıpkı vakitte lokal idarenin işe alınmalarında tesirli olduğu ve yaşanan tansiyonda kıymetli bir rol oynayan son devirde işe alınan bireyleri işten çıkarmak olduğu bedellendiriliyor. Şirket vakit içinde işten çıkarılanların yerine yeni işe alımlar yapmayı hedefliyor.

Mavi yakalı çalışanların büyük kısmının 1 aylık maaşlarını aşan ödemenin Çin’de uygulanan sıfır Kovid stratejisinden toplumsal ve ekonomik sonuçlarından biri olarak bedellendirilen Çarşamba günkü şiddetli protestoları katılan çalışanların bir kısmını yatıştırabileceği belirtiliyor.

Çarşamba sabahı yüzlerce emekçi Kovid salgının bastırmayı hedefleyen sıkı kısıtlamalar altında bir ay geçirmeleri sonrası güvenlik işçisiyle çatışmıştı.

Ödemeyle mutsuz çalışanların konutlarına dönmesi hedefleniyor

Yaşanan tansiyonun arkasındaki en kıymetli faktörlerden biri olarak çalışanlara vaat edilen daha yüksek fiyatların Mart ayında kadar fabrikada kalmadıkları takdirde alamayacaklarını öğrenmeleri oldu. 10 bin yuanlık ödemenin öne sürülen bu koşuldan mutlu olmayan şahısların meskene dönmeleri için gerekli masrafları karşılaması hedefleniyor.

Perşembe günü Foxconn’dan yapılan özür açıklamasında yaşanan bir bilgisayar kusurunun birtakım çalışanların taahhüt edilenden daha az ödeme almış üzere göründüğünü ve kontratlarda belirtilen yükümlülüklere sadık kalınacağı belirtildi.

Foxconn çalışanları ortasında artan memnuniyetsizlik Apple’ın dünya çapında satışı gerçekleştirilen ekrana sahip aygıtlarının üretiminin büyük kısmını gerçekleştiren fabrikada daha fazla kesintiye uğratma riskini barındırıyor.

Apple beklentilerin altında teslimat yapacağını açıkladı

ABD’li teknoloji devi kritik tatil devrini barındıran çeyrekte beklentilerin altında teslimat yapılacağı ikazında bulunurken iPhone’lar için bekleme müddetleri birtakım bölgelerde Noel sonrasına kadar sarktı.

Apple’dan yapılan açıklamada, “Tedarikçimiz Foxconn’un Zhenzhou tesisinde sahada çalışan Apple ekip üyelerimiz var. Durumu gözden geçiriyoruz ve çalışanların endişelerinn gidelerildiğinden emin olmak için Foxconn ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” sözleri kullanıldı.

Çin’de Foxconn’a ilişkin dünyanın en büyük iPhone fabrikasında çalışanlar Çarşamba sabahı ödenmeyen maaşları ve sıfır Kovid tedbirleri nedeniyle yatakhanelerinden çıkarak protestoya başlamış ve sonrasında güvenlik görevlileriyle şiddet içeren çatışmalar yaşanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu