Ekonomi

Goldman’a göre Londra faiz oranlarına yakınlaşma, takasın gevşetilmesi için ön koşul

Yurt içinde ve yurt dışında Türk lirası faiz oranlarının birbirine yakınlaşması, ülkede para politikasının normale döndüğünün son işareti olup, potansiyel olarak yabancı yatırımcılara yönelik swap kısıtlamalarının hafifletilmesinin önünü açıyor.

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası, halihazırda yüzde 61 seviyesinde olan enflasyonu dizginlemek amacıyla Haziran ayından bu yana siyasi faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 35’e çıkardı. Aynı zamanda piyasadaki TL likiditesini azaltmak amacıyla zorunlu karşılık oranları da artırıldı. Bu da yurt içi faiz oranlarını artırdı ve yabancı faiz oranlarına yaklaştırdı.

Goldman Sachs’tan Clemens Grafe ve Başak Edizgil’in müşterilerle paylaştığı notta, offshore ve onshore faiz oranlarının yakınsamasının “yurtdışı yerleşiklerle yapılan işlemlere ilişkin bazı düzenleyici kısıtlamaların kaldırılması için önemli bir ön koşul” olduğu belirtildi.

Düzenlemeler, ticari bankaların döviz krizi sonrasında yabancı bankalara borç vermelerine izin verilen lira miktarını kademeli olarak azalttığı 2018 yılına kadar uzanıyor. Offshore swap piyasasındaki bu kısıtlamalar, Türk yetkililerin yabancı yatırımcılar için lira cinsinden borçlanma maliyetini artırarak liraya bir miktar istikrar getirmesine olanak tanıdı. Düzenlemeler aynı zamanda yabancı yatırımcıların Türkiye’deki pozisyonlarını döviz kurundaki dalgalanmalara karşı korumalarını da zorlaştırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu