Haber

Haydi Eskişar Konağı Şanlı Günlerine Dönsün…

Anıtsal mimari özellikleri bakımından Milas’ın en özgün sivil mimarlık örnekleri arasında yer alan Haydi Eskişar Konağı Koruma Projeleri ihalesi sonuçlandı ve müteahhit firma ile imza töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Oğuzhan Koral Mimari Hizmetler Proje Ofisi yetkilisi Sinem Çelen, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Bekir Güney ve KUDEB Birim Sorumlusu Dr. İ. Ernur Öztekin katıldı.

Milas Belediyesi’ne ait Haydi Eskişar Köşkü’nün Savunma Projeleri ihalesi için imza töreni düzenlendi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve müteahhit Oğuzhan Koral Mimari Hizmetler Proje Ofisi temsilcisi Mimar Sinem Çelen’in katılımıyla Cumhurbaşkanlığında düzenlenen imza töreninin ardından kısa bir brifing veren Lider Tokat, “Önümüzdeki dönemde rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları devam edecek. Muğla Kültür Varlıklarının korunması ve korunması için köşk projeleri hazırlandı. Onay için Bölge Kuruluna sunulacaktır. İlçemizdeki projemiz hayırlı olsun” dedi. söz konusu.

HADİ ESKİŞAR KONAĞI HAKKINDA…

Hadi Eskişar Konağı Hisarbaşı Mahallesi 157 ada 4 parselde yer almaktadır. Mevcut durumda yapının girişi kuzey cephesinde olup; Belen Mescidi, Çöllüoğlu Han ve belediye binasının oluşturduğu meydana açılan bahçe kapısından girilmektedir. Haydi Eskişar Konağı yapı tipolojisine göre harem ve selamlık bölümlerinden oluşmaktadır. Binanın selamlık kısmına, batı cephesinde Belediye Caddesi’ne açılan taş kemerli demir kapıdan girilmektedir. Yapının zemin katı ve orta katı toprak harçlı yığma taş duvardır; üst katlarda ahşap karkas arası tuğla dolgu ve ahşap direkler üzerine bağdadi çıtalarla ahşap kaplama olarak inşa edilmiş; Son kat olarak duvarlar çamur sıva üzeri badanalıdır.

Binanın 19. yüzyılın sonlarında yapıldığı tahminine göre, binayı yapan kişinin Behiye Eskişar’ın babası Mehmed Said Efendi olabileceği belirtiliyor.
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu