Haber

IMF’den Fransa’ya “mali politikalarını bütçe açığını düşürecek şekilde ayarla” çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Fransa’ya, kamu borcunun artmaması için gelecek yıldan itibaren mali politikalarını bütçe açığını düşürecek şekilde ayarlaması çağrısında bulundu.

Kuruluş, enerji krizinden etkilenen işletme ve haneleri kurtarmak için milyarlarca dolar harcayan Fransa’nın mali durumuna ait rapor yayımladı.

Fransa’dan 2023’ün başından itibaren mali durumunu gözden geçirmesi ve iktisadını konsolide etmesi istenilen raporda, elektrik ve gaz fiyatlarının dondurulması, güç çekleri, akaryakıta uygulanan indirimler ve şirketlere sağlanan takviyeler nedeniyle Fransa’nın bir yıldır GSYH’nin yüzde 2’sinden fazla harcama yaptığı hatırlatıldı.

Raporda, hükümetin “neye mal olursa olsun” diyerek işsizliği ve işletmelerin kapanmasını önlemeye yönelik sağladığı desteğin, Kovid-19 salgını nedeniyle büyük ölçüde bozulmuş kamu bütçesine, taşınması zor bir yük oluşturduğuna dikkat çekildi.

“Yaşanan 2 kriz ve etkisi azalmış salgına yönelik destekler Fransa’nın 2023 kamu bütçesini konsolide etmesini gerektiriyor.” denilen raporda, Paris’in bunun yerine bütçe açığını düşürmeyi 2024’e ertelediğine işaret edildi.

IMF, Fransa için 2023 büyüme iddiasını yüzde 0,75’te bıraktı

Raporda, hükümeti bu yılki yüzde 4,9 bütçe açığından sonra gelecek yıl yüzde 5’lik bir kamu açığı beklediğine yer verildi ve Paris’in hedefinin komşularının olabildiğince erken davranmasının aksine, bu açığı ancak 2027’de yüzde 3’e düşürmek olduğunun altı çizildi.

IMF’nin güç önlemlerinin uzatılması, şirketlere uygulanan vergi indirimi nedeniyle Fransa için 2023 yılı büyüme iddiasını yüzde 0,75’te bıraktığı kaydedilen raporda, enerji desteği ve vergi indirimlerine yönelik bir ertelemenin bütçe açığını önemli ölçüde düşüreceğine de atıf yapıldı.

Raporda, IMF’nin ayrıyeten hükümete, emeklilik yaşının düşürülmesi, işsizlik ıslahatının tamamlanması, fosil yakıtlar ve konut dahil itidalli harcamalara ve kamusal hizmetlere ait yapısal ıslahatlara odaklanmasını tavsiyesinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu