Haber

İzmir’de dolandırıcılıktan 20 kişi tutuklandı

İZMİR’de eş zamanlı düzenlenen operasyonda, internette ilan yayınlayıp mağdurlara göndermeyerek 2,2 milyon lira haksız kazanç elde eden ve çok sayıda vatandaşı dolandırdığı tespit edilen 20 zanlı gözaltına alındı. web siteleri aracılığıyla ucuz araba sigortası vaadi. . Zanlıların paraları kasaya sakladıkları ve mağdurlardan aldıkları paralarla saksıdaki bitkiye çiçek şekli verdikleri görüldü.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda Siber Kabahatlerle Çalışma Şube Müdürlüğü Grupları, dolandırıcılık iddiaları üzerine işlem yaptı. Ekipler, zanlıların mağdurlar için internet üzerinden depozito aldıkları reklam yaptıklarını, göndermeyerek 2.2 milyon lira haksız kazanç elde ettiklerini, depozito alarak çok sayıda vatandaşı dolandırdıklarını belirledi. web siteleri aracılığıyla ucuz araba sigortası. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından bugün sabah saatlerinde belirlenen adreslerde ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak elde etme ve yayma’ hatalarını işledikleri iddiasıyla 24 zanlının yakalanması için operasyon düzenlendi. Eşzamanlı operasyonda 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda yaklaşık 1 milyon lira altın ve yaklaşık 1.2 milyon lira nakit para ele geçirildi. Öte yandan zanlıların paraları karton kutuya saklayarak mağdurlardan aldıkları paralarla saksıdaki bitkiye çiçek formu verdikleri görüldü.

Yapılan incelemede, İzmir’de yaşayan çok sayıda vatandaşın satılık koltuk takımı, cep telefonu, çelik kapı, araç, plastik örtü, zeytinyağı, kiralık ev, satılık ev ve alet çantası ilanlarında belirtilen GSM hatlarına başvurduğu belirtildi. çeşitli alışveriş siteleri ve uygulamalarından satılıktır. Şüphelilerin ‘depozito’ adı altında vatandaştan parayı aldığı ancak işi göndermediği ve israfa neden olduğu belirlendi. PİYASA FİYATIYLA DAHA DÜŞÜK FİYATA ARAÇ SİGORTASI. Sayfada yer alan bağlantı bilgilerini ekleyen zanlıların, kasko yaptırmak isteyen vatandaşlara piyasa fiyatından daha düşük fiyattan teklif sunduğu, onları kasko yaptırmaya ikna ettiği ve hesap numaraları verdiği ortaya çıktı. Emniyete götürülen zanlılarla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü, diğer 4 zanlının yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu