Teknoloji

Mercedes-Benz, Tesla’dan Sonra Otonom Sürüş Araçları Satış İzni Alan İkinci Marka Oldu

Otonom araç teknolojisi, otomotiv endüstrisinin geleceğini şekillendiren en değerli trendlerden biridir. Birçok otomobil üreticisi, araçlarını daha akıllı, daha güvenilir ve verimli hale getirmek için bu alana yatırım yapıyor. Ancak otonom araçların ticari olarak kullanılabilmesi için, Bir dizi yasal ve teknik engelin aşılması gerekiyor.

Bu kapsamda Tesla’ya büyük darbe vuran Mercedes-Benz, Kaliforniya’da sürücüsüz otomobillerini satma veya kiralama izni alan ilk otomobil üreticisi oldu. California Motorlu Taşıtlar Departmanı (DMV), lüks otomobil şirketi SAE Seviye 3 Sürüş Pilotu sisteminin belirli otoyollarda ve belirli koşullar altında insan sürücünün aktif gözetimi olmadan çalışabileceği onaylandı.

Mercedes-Benz Drive Pilot sisteminin özellikleri ve sınırlamaları

Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE), 0 (tamamen manuel)ile 5 (tamamen özerk)Ortada değişen altı otonom sürüş derecesi sistemi tanımlar. 3. seviye şartlı otomasyon olarak tanımlanır ve aracın çevreyi algılama kabiliyetine sahip olması gereken seviyedir. Bu seviyedeki otonom bir araç birden fazla görevi yerine getirebilmelidir, ancak sürücünün beklenmedik bir durumda devreye girebilecek bir mekanizmaya sahip olması gerekir.

Mercedes-Benz’in yeni Drive Pilot sistemi, bünyesinde barındırdığı çok sayıda sensörün sağladığı farkındalıkla konforlu ve güvenli otonom sürüş vadediyor. Bu içerikte sürücüsüz araç satış lisansı onlar da almış. Ama belli şartlara tabiydiler.

DMV (Motorlu Taşıtlar Dairesi), izin koşullarını şu şekilde sıraladı: Mercedes-Benz Drive Pilot sistemi, makul otoyollarda yalnızca gündüz saatlerinde kullanılabilir. saatte 64 kilometreyi geçmeyen işe yarayabilir. İzin, Drive Pilot sistemi şehir veya ilçe sokaklarında, inşaat alanlarında, yoğun yağmur veya yoğun sis sırasında, su basmış yollarda ve Drive Pilot’un performansını etkileyebilecek hava koşullarında. çalışmasını engeller. Ayrıca araç sahiplerinden Drive Pilot sisteminin yeteneklerini açıklayan zorunlu bir videoyu izlemeleri ve teknolojiyi nasıl etkinleştirip devre dışı bırakacaklarını öğrenmeleri istendi.

Mercedes-Benz’in bu başarısı Tesla’ya karşı büyük bir hamle olarak görülüyor. Çünkü Tesla’nın en büyük pazarı olan Kaliforniya’da otonom araç satışına başlayan ikinci şirket oldu. SAE standartlarına göre Mercedes-Benz’in Drive Pilot sistemi Tesla’nın Tam Otonom Sürüş (FSD) sisteminden daha gelişmiş . Bakalım gelecekte rekabet bize neler gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu