Haber

TCG Anadolu Çin’de bu kez gündemde: Türk donanmasının gücü artıyor

ensonhaber.com

Türkiye; hava, kara ve denizde savunma gücünü artıracak bir dizi yüksek teknoloji projesini başarıyla hayata geçirdi.

Bunlardan biri de yeni ‘amiral gemisi’ olarak nitelendirilen TCG Anadolu…

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en büyük savaş gemisi olan yerli ve milli üretim TCG Anadolu’ya ilgi artarak devam ediyor.

Çin basınından TCG Anadolu’ya mercek

TRT Haber’in haberine göre 10 Nisan’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren gemi bu kez Çin basınının gündeminde.

Çin’de yayınlanan Caixin dergisi bir yazıyla TCG Anadolu’ya odaklandı.

“Denizde diplomasi ve seçimleri etkileyen gelişme”başlıklı yazıda, Türkiye’nin Mavi Vatan doktrini doğrultusunda son yıllarda denizcilik çıkarlarına ve deniz gücü inşasına daha fazla önem verdiği vurgulandı.

“Türkiye, yerli uçak gemisine sahip dünyadaki sayılı ülkelerden biri haline geldi”Adı geçen yazıda, hafif uçak gemileri, amfibi hücum gemileri ve çıkarma gemilerinin entegrasyonu sonucunda geminin yüzde 70’inin bağımsız olarak inşa edildiği belirtildi.

Yazı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geminin dünyanın her köşesinde askeri ve insani operasyonlar yürütebileceğine dair açıklamasını hatırlattı.

Türk donanmasının savunma sanayi yatırımlarının artmasıyla küresel deniz gücü sıralamasında 10. sıraya yükseldiği belirtilirken, AK Parti’nin iktidara gelmesinin ardından donanmanın Türkiye’nin dış politikasındaki gelişimine de dikkat çekti. güç.

Denizlerde enerji kaynağı bulmak, ekonomiyi ve ulaşımı geliştirmek için adımlar atıldığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu