Yaşam

Türk Halk Oyunları Bölümü duayen hocaları yeni nesille buluştu

EÜ DTMK’den “Türk Halk Oyunları Bölümü Kuruluş Süreci” paneli

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) Türk Halk Oyunları Kısmı tarafından kısmın kuruluş sürecini anlatan bir panel gerçekleştirdi. Öğretmenler Günü münasebetiyle kısmın duayen hocalarını öğrencilerle bir ortaya getiren panele emekli öğretim üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Aydın, Prof. Dr. Gürbüz Aktaş ve Emekli Öğr. Gör. Abdurrahim Karademir konuşmacı olarak katıldı. EÜ DTMK Türk Halk Oyunları Kısmı Lideri Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin’in moderatörlük yaptığı panele Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, müdür yardımcıları, hocalar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Uzun yıllar halk oyunları ile ilgilenen EÜ DTMK Türk Halk Oyunları Kısmı kurucu öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Aydın, konservatuvar bünyesinde bu kısmın kurulması misyonunun kendisine verilmesinden büyük memnunluk duyduğunu söz etti. Kuruluş evresinde derslere 5 hoca ile başladıklarını lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Aydın, “Daha evvel okullar ve derneklerde toplumsal faaliyet olarak oynanan halk oyunlarının artık profesyonel manada icra edilebilecek olması beni çok heyecanlandırmıştı. Uzun yıllar yaptığım çalışmalarda birlikte olduğum genç arkadaşlarım Şahin Ünal, Öcal Özbilgin ve Abdurarhim Karademir’i de yanıma alarak bu yola çıktık. Çok kısa bir müddet içinde Gürbüz Aktaş’ı da takımımıza ekledik. 5 hoca olarak çeşitli yörelerden getirttiğimiz mahallî halk oyuncu arkadaşlarımızın, konservatuvarın öteki kısımlarındaki hoca arkadaşlarımızın dayanağı ile birinci 5 yılı pek çok zorlukla tamamladık. Sonra kendi yetiştirdiğimiz öğrencilerden yani birinci mezunlarımızdan 9 kişiyi daha takımımıza ekledik ve böylelikle çok güçlü bir grup yarattık” diye konuştu.

“Alan araştırmaları işimizin önemli bir parçası”

Halk oyunları ile ilgilenmeye daha ilkokul yıllarında başladığını anlatan Öğr. Gör. Abdurahim Karademir, “Lise yıllarda Aydın’ın köylerinden oyunlar öğrenip okulda arkadaşlarıma öğretiyordum. Daha sonra üniversiteye başladığımda köylere araştırmalara giderken bu gördüklerimi kaydetmem gerektiğini anladım. Sene 72-73. O vakitler teknoloji bu türlü gelişmiş değil alışılmış. Lakin ben bu işlere devam etmek istiyorsam kendimi fotoğraf çekmek konusunda de geliştirmem gerektiğini daha o vakit anlamıştım. Sonuç olarak bugün hala alan araştırmaları bizim işimizin en kıymetli modülüdür. Cengiz Hocamın da dayanağı ile konservatuvarda uzun yıllar çok hoş alan araştırmalarını öğrenci arkadaşlarımızla birlikte yaptık ve ortaya çok hoş projeler çıkarttık” dedi.

“Dünya çapınca kaliteli işlere imza attık”

Yurt dışında yaşayıp eğitim aldıktan sonra tesadüf yapıtı İzmir’de bulunduğu sırada Şahin Ünal sayesinde konservatuvara ziyarete gelip işe başladığını anlatan Prof. Dr. Gürbüz Aktaş kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yurt dışında uzun yıllar geçirmiş, dans konusunda çok iyi eğitimler almış olmama rağmen aile olmayı burada öğrendim. Burada hocası öğrencisi hep birlikte tam bir aile olarak çok güzel işlere imza attık. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü, kuruluş sürecinden bu yana dünyanın sayılı toplulukları ile boy ölçüşebilecek çok kaliteli işlere imza atmıştır, atmaya da devam edecektir”.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) “Türk Halk Oyunları Bölümü Kuruluş Süreci” panelinin akabinde konservatuvar müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta konuşmacılara teşekkür dokümanı takdim etti. Akabinde iştirakçiler konservatuvar hocaları ve tüm dinleyicilerle birlikte toplu fotoğraf çekildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu