Haber

Türk Lirası Eriyor! Dolar, Euro ve Altında Rekor Seviyeler Aşıldı

Perşembe günü Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı öncesi Türk Lirası eriyor. Dolar kuru gün içinde 27 lirayı, euro ise 30 lirayı aşarak rekor kırdı. Gram altın tarafında ise tarihi zirve olan 1.700 TL aşıldı.

Ekonomistler, 20 Temmuz’da toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda (PPK) piyasa beklentileri doğrultusunda bir faiz artışı olmayacağı yönündeki lobicilik bilgilerinin Türk Lirası’nın kaybında rol oynadığı görüşünde. lira.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yapılan Para Politikası Kurulu (PPK) ilk toplantısında politika faizi 650 baz puan artırılarak yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkarıldı.

Ancak bu rakam piyasa beklentilerinin oldukça altında kaldı.

Karar öncesi anketlerde politika faizinin 500 baz puan artarak yüzde 20’ye çıkacağı beklentisi var.

Piyasalardaki gergin beklenti devam ederken Türk Lirası dolar karşısında üçüncü gününde de düşüşünü sürdürüyor. Dolar/TL kurunda gün içinde 27 lira seviyesini aşarak yeni bir rekor kırıldı.

Euro kuru ise gün içinde 30.36 TL bandına ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Günlük kaybın yüzde 2,5’in üzerinde olduğu hesaplanıyor.

Gram altın tarafında ise rekorlar peş peşe geliyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın, gün içinde birkaç kez yukarı yönlü hareket ettiği tarihi zirvesindeki 1.700 TL sınırını aşarak 1.703 TL’ye ulaştı.

Piyasalarda çeyrek altın 2 bin 780 liradan, Cumhuriyet altını 11 bin 230 liradan satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu