Sağlık

Türkiyeli Araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesi’nde

Sinirbilim alanında global ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) tarafından düzenlenen G20 – Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) Zirvesi’nin 9’uncusu Endonezya’daki Bali adasında yapıldı. Üniversite olarak Türkiye’den yalnızca Üsküdar Üniversitesi’nin iştirak sağladığı dorukta Prof. Dr. Nevzat Tarhan açılış konuşması gerçekleştirdi. Nöroteknoloji odaklı çalışmalarıyla memleketler arası araştırmacılar tarafından ilgi görmenin ve referans adresi olmanın kendilerini memnun ettiğini belirten Tarhan’a Endonezya’da bestseller listesine giren kitapları hasebiyle ‘Bestseller’ mükafatı de takdim edildi.

Dünyanın önde gelen 20 büyük iktisadının önderleri ve memleketler arası kuruluşların temsilcilerini bir ortaya getiren G20 Başkanlar Doruğu, Endonezya’nın mesken sahipliğinde Bali’de yapılıyor.

2013 yılında kurulan ve ABD başta olmak üzere sinirbilim alanındaki seçkin araştırmacıların yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) tarafından düzenlenen G20 – Neuroscience20 (BRAIN- SPINE- MENTAL- HEALTH) konferansının 9’uncusu bu yıl Bali’de yapıldı.

Türkiyeli Araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesi’nde…

Türkiye’den iki bilim insanı…

Konferansa Türkiye’den tek iştirak sağlayan üniversite Üsküdar Üniversitesi olurken, Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve beraberindeki araştırmacılardan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel, yürüttükleri çalışmalara ait tepe kapsamında sunum gerçekleştirdi.

Bilim başkanlarının gündeminde kanser ile nöroteknoloji var…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan başkanlığında ME+ Brain Initiative, Societyfor Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) ismine Dr. Babak Kateb, Hindistan Brain Initiative ismine Sandip Chatterjee, Asia – Pasific ismine Dr. Asra Al Fauzi ve Sunder Vakfı Lideri Keerthy Sunder tepe kapsamında N20’de açılış konuşmaları gerçekleştirdi. Bilim insanlarının gündeminde ise Kanser Tedavisi, İntihar Tedbire, Nöroteknoloji, Bağımlılık Tedbire ve Giyilebilir Teknolojiler başlıkları vardı.

Türkiyeli Araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesi’nde…

Türkiye’de yürütülen çalışmalar dikkat çekti…

Dünya basınında da geniş yer bulan tepe kapsamında “Theta Burst and Neuromodulation Applications” başlıklı sunumuyla oturum lideri Prof. Nevzat Tarhan ve “AI Based Neuroscience Applications and NP Model” sunumuyla Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel çalışmalarını paylaştı.

Nöroteknoloji odaklı çalışmaları memleketler arası araştırmacıların ilgisini çekerken Prof. Nevzat Tarhan sunumunda nöromodülasyon tekniklerine ve rTMS’in elektriksel aktiviteyi nasıl etkilediğine dikkat çekti. Tarhan; nöromodülasyon teknikleri ve rTMS’nin depresyon, OKB tedavisinde ve komorbid psikiyatrik hastalıklarda kullanımını ve yan tesirlerini ele aldı. NPİstanbul Hastanesi’nin bağımlılık, rTMS theta burst protokollerini ve nöronavigasyon destetli tedavi uygulamalarını 9 farklı ülkeden araştırmacılar ve eş vakitli olarak Society for Brain Mapping and Therapeutics (SBMT) Youtube kanalı üzerinden olarak izleyicileri ile paylaştı.

Yapay Zeka takviyeli hastalık sınıflandırma modeli…

Öte yandan Doç. Dr. Türker Ergüzel de NPİstanbul Hastanesi için tasarlanan ve Prof. Nevzat Tarhan tarafından patent başvurusu yapılan Yapay Zeka dayanaklı hastalık sınıflandırma modelinin birinci versiyonu “NP Model” sunumunu gerçekleştirdi. Bilhassa artan bilgi çözünürlüğü ve boyutu ile birlikte yetersiz kalan klasik sınıflandırma algoritmaları yerine kullanılan LSTM, CNN mimarileri ile tasarlanan hastalık sınıflandırma modeli, OKB – Sağlıklı Denetim kümesi ve Bipolar – Sağlıklı Denetim kümeleri için external validation süreçleri ile simüle edilerek araştırmacılar ile paylaşıldı.

Türkiyeli Araştırmacılar Endonezya G20/N20 Zirvesi’nde…

Tarhan: “Çalışmalarımızla ülkemizde referans adresi olmak bizi mutlu ediyor”

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Hastanesi’nin Nöroteknoloji odaklı çalışmalarının milletlerarası araştırmacılar tarafından da yakın ilgi görmesinin kendilerini çok memnun ettiğini, ülkemizin bu alanlardaki çalışmalarının referans adresi olmasından memnunluk duyduklarını belirten Tarhan’a bir de ödül takdim edildi.

Yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Bestseller mükafatı verildi

“Rumi Terapi” ve “İnanç Psikolojisi” kitapları Endonezya’da “Bestseller” listesine giren Tarhan’a “Bestseller” mükafatı takdim edildi. Tarhan’a mükafatı G20 / N20 doruğunda “Indonesian Neurosurgical Society” lideri Joni Wahyuhadi tarafından verildi.

Okurları tarafından “Bilim ve inancı birlikte harmanlanmasına dair etkileyici bir kitap” olarak bedellendirilen Tarhan’ın kitapları N20 delegasyon üyelerine Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın imzası ile paylaşıldı. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu