Haber

Üsküp’te Filistin’e Destek Gösterisi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Filistin’e ve halkına destek gösterisi düzenlendi.

Hükümet binası önünde düzenlenen gösteriye ülkede yaşayan çeşitli etnik gruplardan onlarca kişi katıldı.

Göstericiler, Kuzey Makedonya’nın 27 Ekim’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Gazze’de “acil, kalıcı ve kalıcı insani ateşkes” konulu karar taslağına “çekimser” oy vermesini eleştirerek bunu utanç verici ve insanlık dışı olarak nitelendirdi.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan aktivist Zdarvko Saveski, Kuzey Makedonya hükümetinin bağımlı bir politika izlemesine karşı görüşlerini ifade etmek üzere hükümet binası önünde toplandıklarını söyledi.

Hükümetin bu politikasıyla İsrail hükümetine Filistin’de her türlü şiddet ve savaş suçlarını işlemesi için bir kalkan sağladığını vurgulayan Saveski, “Filistin’deki savaş sona ermeli. Ateşkes yetmez, kalıcı çözüm lazım.” Bu sadece Filistinlilerin değil, İsrail halkının da yararına olacaktır.” dedi.

Göstericiler, “Filistin’e özgürlük”, “İsrail teröristtir”, “Şiddeti durdurun”, “Savaşı durdurun”, “Katiller”, “Apartheid’e son verin” gibi sloganlar attı.

Grup Arnavutça, Makedonca ve İngilizce şarkılar söyledi: “Filistin’e özgürlük”, “Apartheid son bulsun”, “Bebek katillerini durdurun”, “Srebrenica’dan sonra bir daha asla dediniz, yazıklar olsun dünyanıza”, “Soykırımı durdurun”, “Yaptırımlar” İsrail” Ayrıca “Derhal ateşkes” yazılı pankartlar da taşıdılar.

Gösteri kapsamında hoparlörlerden katılımcılara Arapça ve İbranice barış müziği dinletildi, Filistin’e yönelik şiirler okundu.

Az sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı protesto olaysız sona erdi.

cerkezkoy-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu