Haber

Almanya’da İmparatorluk Vatandaşlarının Darbe Planı İddiası

Almanya’da darbe planladıkları iddiasıyla Aralık 2022’de operasyona yakalanan “İmparatorluk Vatandaşları”nın (Reichsbürger) meclis oturumu sırasında başbakanı ve tüm bakanları gözaltına alarak partiye göstermeyi amaçladıkları iddia edildi. televizyonda halka açık.

Bild gazetesinin iktidar ekseninde yaptığı haberde, darbe zanlılarının hazırladığı sansasyonel eylem planı açıklandı.

Kendilerini “Alman İmparatorluğu vatandaşları” olarak tanımlayan ve Prens Heinrich Reuss’un elebaşılığında darbe planlamakla suçlanan zanlıların, başbakan ve bakanları tutuklayıp bağlamak ve onlara göstermek için Federal Meclis’e baskı yapmayı planladıkları iddia edildi. televizyonda halka duyurulur.

Aralık 2022’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan zanlıların bu eylemleriyle hükümet karşıtı çevrelerin “İmparatorluk Vatandaşlığına” geçişini hızlandırmayı amaçladıkları iddia edildi.

Bakan Faeser uyardı

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, herkesi bu aşırılık yanlısı yapı hakkında uyardı.

Faeser, “Anayasanın tehlikeli düşmanlarına karşı demokrasimizi koruyan güçlü güvenlik güçlerimiz var. Bugüne kadarki en büyük terör şebekesine yönelik soruşturma bunu gösteriyor. Militan yapıları tamamen ortaya çıkarıp yerle bir edene kadar bu zorlu yürüyüşe devam edeceğiz. .” sözlerini kullandı.

Faeser, bu militanların demokrasiyi, devleti ve toplumu savunan bireylere duydukları nefrette birleştiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Zararsız kaçıklarla değil, darbe planları ve çok sayıda silahı olan tehlikeli aşırılık yanlılarıyla uğraşıyoruz. Bu aşırılık yanlılarını sürekli olarak silahsızlandırmaya devam etmeliyiz. Bunun için silah yasasını acilen sıkılaştırmamız gerekiyor.”

Federal Adalet Divanına göre, Prens Reuss’un savunma avukatı, sanığın fikirlerini “psikiyatrik bir bulgu anlamında mutlak delilik” olarak tanımlıyor.

Gözaltına alınan sanıklardan 19’unun “örgüt üyeliği”, 3’ünün ise “örgüte destek” suçlamasıyla yargılanması bekleniyor.

Reichsburger nedir?

İç istihbarat raporuna göre, kendisini “Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger)” olarak tanımlayanların sayısı 23 bin civarında.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan küme, Almanya’yı yasal bir devlet olarak tanımıyor. Bazı üyeler, monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlı kalırken, diğerleri Nazi yanlısıdır. Bazı üyeler, Almanya’nın hâlâ askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu