Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.050 lira seviyesinden işlem görüyor

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının akabinde 1.050 lira düzeyinde süreç görüyor.

Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki düşüşe paralel yüzde 0,90 bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü 1.042 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle yüzde 0,8 artışla 1.050 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.720 lira, Cumhuriyet altını da 6.990 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralarda yüzde 0,8 artışla 1.754 dolardan süreç görüyor.

Analistler, Çin’deki “sıfır Kovid-19” politikasının yavaş yavaş uygulamadan kaldırılabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve Çin hükümetinin inşaat sektörü için 2009’dan bu yana uygulamada olan hisse piyasalarından fonlama yasağını kaldırmasıyla global dolar talebinin azaldığını bildirdi.

Bugünün data gündeminde Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD’de tüketici itimat endeksinin öne çıktığını tabir eden analistler, Çin’deki protestolara ait haber akşının yatırımcıların odağında yer aldığını lisana getirdi.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.725 doların dayanak, 1.775 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu