Haber

Asırlık ceviz ağacı zamana meydan okuyor

Asırlık ceviz ağacı vakte meydan okuyor

GİRESUN – Giresun’un Çamoluk ilçesinde 750 yıllık oldukları kestirim edilen asırlık ceviz ağaçları, 8 metreyi bulan çapları ve 25 metreyi aşan yükseklikleriyle vakte meydan okuyor.

Çamoluk ilçesindeki Hayran mevkiindeki ceviz ağacı, yöre halkı tarafından anıt ağaç olarak tescillenerek müdafaa altına alınmasını istiyor.

Çamoluk Belediye Lider Yardımcısı Ali Muhiddin Şoför, ilçenin öbür köylerinde de yaşları 600 ila 700 yıllık olduğu iddia edilen ceviz ağaçları olduğunu anlattı.

Daha evvel köyde çok sayıda ceviz ağacının bulunduğunu söz eden Şoför “Zaman içerisinde kesilmişler ya da kar, fırtına üzere etkenlerden devrilmişler. Artık ilçenin değişik köylerinde yaklaşık 30-40 civarında yaşları 600-700 yıllık olan ceviz ağaçları kaldı. Şuan Hayran mevkiinde bulunan yaklaşık 750 yıllık ceviz ağacı da bunlardan birisidir. Bu ceviz ağacı da artık vakte yenik düşmeye başladı. Bu ağacın bir an evvel anıt ağaç olarak tescillenmesi ve bakımının yapılarak muhafaza altına alınması gerekiyor. Bu hususta belediye olarak biz gerekli çalışmaları başlatacağız” dedi.

Yöre halkı ise vakit zaman ceviz ağacını incelemeye gelen yetkililerin bulunduğunu fakat muhafaza altına alınacak bir çalışma yapılmadığını tabir ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu