Haber

Başbakan Paşinyan: Ermenistan Rusya’nın müttefiki değil

Başbakan Nikol Paşinyan ülkesinin AB ve Rusya ile bağlantılarını değerlendirdi.

Paşinyan, AB ile bağlarının “açıkça derinleştiğini” söyledi.

Ukrayna’daki savaşın etkilerine dikkat çeken Paşinyan, bunun Rusya ile Batı arasında bir tercih yapmak anlamına gelmediğinin altını çizdi.

“Rusya’nın müttefiki değiliz”

Moskova’nın müttefiki olmadıklarını belirten Paşinyan, The Telegraph’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ukrayna savaşı henüz yeni başladığında CNN ile röportaj yapmıştım. Savaş durumunda Rusya’nın müttefiki olmadığımızı söyledim. Bu gerçektir.

Ortaklarımızın güvenlik konusunda endişeleri olabilir. Bu, onlarla ortak gündemlerini çok şeffaf bir şekilde konuşarak çözmeye çalıştığımız bir konu.

NATO üyeliği gündemde değil

“AB ile ilişkilerimiz derinleşiyor”

Ermenistan ile Avrupa Birliği arasındaki bağlantıların “derinleştiğini” anlatan Paşinyan, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Ermenistan ile Avrupa Birliği arasındaki bağlantıların giderek yakınlaştığı açıkça görülüyor. Çünkü uluslararası toplumla karşılaştırıldığında demokratik reformların uygulanmasında gözle görülür başarılarımız var.

Moskova’yla anlaşmazlıklar çıktı: Moskova’ya güvenemeyiz

Paşinyan, Rusya’nın “değerli bir güvenlik ortağı” olarak kaldığını ısrarla vurgularken, Karabağ Savaşı’nda bu ülkeden askeri takviye alamayacaklarını da her zaman vurguluyor.

Ermenistan’ın artık yalnızca Rusya’ya güvenemeyeceğini söyleyen Paşinyan, ABD ve Fransa ile güvenlik ilişkileri kurması gerektiğini açıkça belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu