Haber

EBRD’den deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk yatırım kararı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de depremden etkilenen bölgelerin yeniden inşası için önümüzdeki iki yıl içinde 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapacak. yatırımla ilgili açıklama yaptı.

Merkezi Londra’da bulunan EBRD, önümüzdeki iki yıl içinde bu bölgelere 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapacağını açıkladı.

Yapılacak yatırım, Türkiye’deki bankalara depremden etkilenen işletme ve kişilere yönlendirilmek üzere 600 milyon avroluk kredi ile yeniden yapılanma için çalışacak şirketlere kredi vermeyi içeriyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da küçük ve orta ölçekli işletmelere hasar onarımı ve bina güçlendirme konusunda finansman ve danışmanlık sağlayacak.

Banka, depremlerin bölgeye verdiği fiziki hasarın 34 milyar dolar olduğunu, yeniden inşa maliyetinin ise bunun iki katına çıkacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) de Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yol açacağı hasarın 100 milyar doları geçeceğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilisi Louisa Vinton, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bağış toplamak amacıyla 16 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek uluslararası konferansın 100 milyar dolar olarak hesaplanan kesintili bilgilere dayandığını söyledi. .

haber-ladik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu