Ekonomi

Gazze hükümeti: İsrail’in Refah’a saldırısı küresel bir felaket olur

Hükümetin Gazze Medya Ofisi’nden, “İsrail’in Refah kentine kara saldırısı gerçekleştirileceği” yönündeki açıklamalarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan ve saldırılardan kaçanlarla ciddi bir nüfus artışına sahne olan Refah’a yönelik olası kara saldırılarından İsrail, ABD yönetimi ve uluslararası toplumun sorumlu olduğu belirtildi. kuzey.

Son dönemde İsrail medyasında yer alan Refah’a kara saldırısı haberine ilişkin, bu saldırıların on binlerce ölü ve yaralanmayla sonuçlanacak küresel bir felaket ve katliam tehdidi oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil olarak toplayıp, İsrail’i aralarında on binlerce sivile yönelik soykırım saldırıları ve işgal tehditlerine son vermeye zorlayacak bir karar almaya çağırıyoruz. Gazze’deki çocuklar ve kadınlar.”

İsrail’den Refah şehrine saldırı sinyalleri

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarından kaçan yüz binlerce insanın sığındığı, Mısır sınırında yer alan Refah kentine karadan saldırı düzenleyeceklerinin sinyalini vermişti.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, 1 Şubat’ta Gazze Şeridi’nin Han Yunus bölgesindeki İsrail birliklerine yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada, kara baskınlarını Refah şehrine kaydıracaklarını söyledi.

Filistin yönetimi ayrıca İsrail’in Refah şehrine yönelik saldırılarının “yeni bir soykırım döngüsü” anlamına geleceğini ve bunun 1,5 milyon Filistinliyi tehdit edeceğini belirtti.

Gazze Şeridi’nin güneyinde, Mısır sınırında yer alan Refah şehri, İsrail baskınları nedeniyle yerlerinden edilen binlerce kişinin şehre sığındığı 2,3 milyonluk nüfusa sahip Gazze’nin yaklaşık yarısını barındırıyor.

İsrail güçleri sık sık hava saldırılarıyla Refah şehrini hedef alıyor. İsrail’in Refah kentine kara saldırısı düzenlemesi durumunda Gazze Şeridi’nde sivillerin barınamayacağından korkuluyor.

haberkovancilar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu