Sağlık

Hayata Olumsuz Bakıyorsanız, Karamsarlığınızın Nedenini Açıklayan Bu Araştırma Ufkunuzu Genişletecek

ABD’de yapılan bir araştırma, karamsar insanların hayata olumsuz bakmalarının aslında bir strateji olabileceğini ortaya koydu. Öyleyse, öyle diyorsanız, gelin birlikte inceleyelim…

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2023/teknolo…

Hem karamsar hem de endişeli hissediyorsanız, bu normaldir çünkü hayal kırıklığından kaçınıyorsunuz.

ABD’de Miami Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yapılan bir araştırma sonucunda hayata olumsuz bakan insanların duygusal durumları üzerinde durulmuştur. Buna bağlı olarak, hayal kırıklığı korkusu ve altta yatan kaygı olduğu ortaya çıktı.

İki aşamalı çalışmada 625 öğrenci ile görüşme yapılmıştır.

Öğrencilerden dört sınavda almayı bekledikleri notları tahmin etmeleri istendi. Pek çok öğrenci iyimser bir yaklaşım sergilemiş ve bu davranışlarının onların gelecekteki sınav notları ile ilgili beklentilerini gerçek oranda artırdığı gözlemlenmiştir.

Ancak karamsar öğrencilerin umutları da tükendi.

Sınavın en kötü sonucunu bekleyen karamsar öğrenciler beklediklerinden daha iyi performans göstermişler ancak ileriki notlarla ilgili tahminlerini yükseltmemişlerdir.

Araştırmanın ikinci aşamasında karamsar insanların büyük bir acelesi olduğu tesadüfen keşfedildi.

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırmada karamsarlığın, insanların hayal kırıklığından korktukları için bir savunma mekanizması olarak geliştirdikleri bir davranış olduğu belirtildi. Uzmanlar bunun aynı zamanda bir endişe belirtisi olduğunun da altını çizdi.

“Sonuçlarımız karamsar insanların hayatlarındaki sürprizlerden farklı şeyler öğrendiğini gösteriyor.”

Araştırmayı yürüten Miami Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Dr. Başlarına şaşırtıcı şeyler geliyor ve bu onları daha fazla kaygılanma riskine sokabilir” dedi Aaron Heller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu