Haber

Katmandu, havası en kirli şehirler listesinde ilk sırada yer alıyor

Asya Haberleri Uluslararası (ANI) 101 ülkenin hava kalitesiIQ Air Organisation’ın değerlendirmesine dayanan habere göre, Katmandubugün öğle saatlerinde dünyanın havası en kirli şehirler sıralamasında ilk sıraya yükseldi.

Katmandu’daki ABD Büyükelçiliğine bağlı hava kalitesi ölçüm merkezinin verilerine göre, kentin hava kalitesi ‘inhalasyon için uygun değil ve zararlı’olarak ilan edildi.

Nepal Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin 140 farklı bölgesindeki ormanlık alanlarda ve tarım alanlarında devam eden yangınlar nedeniyle Katmandu ve çevre illerde hava kirliliğinde önemli artış olduğu belirtildi. ülke.

Nepal Nüfus ve Sağlık Bakanlığı da hava kirliliğinin yan etkilerinden korunmak için halka maske takma tavsiyesinde bulunarak, çocukların, yaşlıların ve dışarı çıkması gereken hastaların daha kapsamlı önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Nepal’de resmi kaynaklara göre son yıllarda artan hava kirliliği nedeniyle solunum yolu sorunları, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve inme gibi hastalıklarda büyük artış yaşandı.

Bu verilere göre 2019 yılında Hava kirliliği nedeniyle yaklaşık 42 bin ölümVakaların yüzde 19’u beş yaş altı çocuklarda, yüzde 27’si ise 70 yaş üstü çocuklarda görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu