Haber

Kılıçdaroğlu: Cumhuriyeti Tam Demokrasiyle Taçlandırmak Görevimizdir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ulu Önder Atatürk ve yol arkadaşlarının çizdiği doğrultuda, 100 yıl sonra yeni bir misyon ve hedefle birlikteyiz. Onlar hayal ettikleri Cumhuriyeti kurdular. Bizim görevimiz, Güzel Cumhuriyetimizi tamamlayın.” “Demokrasiyle taçlandırmaktır” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Ankara’da bir otelde düzenlediği 100. yıl resepsiyonuna katıldı. Kılıçdaroğlu’na büyükelçiler, yabancı misyon başkanları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve partisinin milletvekilleri eşlik etti. Resepsiyonda ilk olarak 100. Yıl Cumhuriyet kısa filmi izlendi. Daha sonra sahneye çıkan Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetin 100. yılını doldurduğunu hatırlatarak, “İkinci yüzyılın arifesindeyiz. Bu kutlu günü yaşamak, bunu görmek tarif edilemez.” Cumhuriyet Halk Partisi’nin lideri olarak onun iki büyük eserinden biridir.” Mutluluk içerisindeyim. Cumhuriyetin ne anlama geldiğinin en güzel tanımını Cumhuriyeti kuran Büyük Atatürk yapmıştır. Atatürk, ‘Cumhuriyet özellikle yetimlerin biridir. Çünkü Cumhuriyet, birlikte çalışmanın, birlikte yükselmenin yoludur. Çünkü Cumhuriyet eşitliktir, özgürlüktür, yani “Adalettir. Cumhuriyet bilimdir, bilimdir, çağdaşlıktır. Cumhuriyet demokrasiye giden yolda ilk ve en değerli adımdır” dedi.

“Bir cumhurbaşkanının ülkesine bırakabileceği en güzel hediye bağımsız bir Cumhuriyettir.”

Cumhuriyetin bir gecede bulunmuş bir fikir olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Dikkat ilmek, bedeli ödenerek ulaşılan bir hedeftir. Cumhuriyet aynı zamanda Büyük Cumhurbaşkanı Mustafa’nın da gençlik hayalidir. Kemal Atatürk. Dikkat edin ‘gençlik hayalim’ diyorum. Biz her zaman büyüğüz.” Atatürk’ün 28 Ekim 1923 akşamı “Beyler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” sözünü biliyoruz. Bu ifade doğrudur ve buna göre yapılmıştır. Ancak bu sözün arkasında yıllar süren bir mücadele, yıllar süren bir çaba, yıllar süren bir fikir vardır. Atatürk’ün Cumhuriyet hedefi, 1906 yılında Şam’daki görevinden gizlice geldiği Selanik’te arkadaşlarıyla yaptığı toplantıyla başlar. Hüsrev Sami Kızıldoğan, ‘Vatan ve Hürriyet’ başlıklı yazısında bu geceki toplantının ayrıntılarını şöyle yazar: İttihat ve Terakki.’ Toplantıda Atatürk, Şam’daki görevi sırasında bir araya geldi. Kurduğu ‘Vatan ve Özgürlük Cemiyeti’nden bahsediyor ve nihai amacını ‘Milleti hakim kılmak’ olarak açıklıyor. O gece Atatürk konuşmasını bitirdikten sonra Hüsrev Sami Bey’e dönerek silahını masanın üzerine koymasını istedi. Hüsrev Sami Bey o anı şöyle anlatıyor: ‘Taşıdığım Browning silahını masanın üzerine koydum. Hepimiz elimizi bu silaha koyduk ve ölene kadar bu kutsal dava için çalışacağımıza yemin ettik.’ Böylece Mustafa Kemal ve arkadaşları milli egemenliğe olan inançlarını bir yeminle sürdürüyorlar. Bu yeminin daha sonra ‘Egemenlik milletindir’ ilkesiyle somutlaştığını unutmayın. Bu hayat gidişatı, 25 yaşındaki genç bir subayın ülkesine, milletine, milletinin egemenliğine olan sarsılmaz inancının ve kararlı çabasının hikayesidir. “Her şeyi milletiyle birlikte milleti için yapan bir liderin ülkesine bırakabileceği en güzel hediye bağımsız bir Cumhuriyettir” dedi.

“Onlar hayal ettikleri Cumhuriyeti kurdular. Bizim görevimiz güzel Cumhuriyetimizi tam demokrasiyle taçlandırmaktır.”

Ulu Önder Atatürk ve yol arkadaşlarının çizdiği doğrultuda 100 yıl sonra yeni bir misyon ve hedefle birlikte olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Onlar hayal ettikleri Cumhuriyeti inşa ettiler. Bizim görevimiz güzel Cumhuriyetimizi eksiksiz bir şekilde taçlandırmaktır. Çünkü Mustafa Kemal ‘Demokrasinin tam ve en açık yönetim biçimi Cumhuriyet’tir’ diyor. Demokrasinin tam ve açık olması için çalışacağız, çaba göstereceğiz. Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki yol makbuldür. zor, şiddetli ve çetin olacak. Ama onlar pes etmediler. Onların iznine uyan bizler de aynı hedefin peşindeyiz. “Çalışacağız ve asla pes etmeyeceğiz” dedi.

Daha sonra Kılıçdaroğlu, ‘Yüzyılın Marşı’nı besteleyen Aysun Öner’e çiçek takdim etti. Gecede Hatay Medeniyetler Korosu ve müzik grupları da sahne aldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu