Haber

Xi ve Eşi Peng Liyuan, Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn ve Kraliçe Suthida ile Görüştü

BANGKOK, 19 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cuma gecesi Tayland’ın başkenti Bangkok’ta Tayland Hükümdarı Maha Vajiralongkorn Phra Vajiraklaochaoyuhua ve Kraliçe Suthida Bajrasudhabimalalakshana ile Büyük Saray’da biraraya geldi.

Xi ve eşi Peng Liyuan, Kral Vajiralongkorn, Kraliçe Suthida ve Prenses Sirivannavari Nariratana ile fotoğraf çektirdi ve samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

Xi, Çin ve Tayland’ın âlâ komşular, güzel dostlar, güzel akrabalar ve düzgün ortaklar olduğunu ve Çin-Tayland bağlantılarının vakte yenik düşmediğini ve yeni devirde daha da güçlendiğini söyledi.

Bu yıl, iki ülke ortasındaki kapsamlı stratejik işbirliği iştirakinin kuruluşunun 10. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Xi, Çin’in iki ülkenin tek bir aile olma özel bağını devam ettirmek, ortak bir geleceğe sahip bir Çin-Tayland topluluğunu birlikte inşa etmek ve ikili ilişkilerde yeni bir sayfa yazmak için Tayland ile çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Xi, Tayland Kralı ve Kraliyet Ailesi’nin Çin-Tayland dostluğuna uzun yıllardır verdiği dayanağın ve ilginin; iki ülke ortasındaki dostluğun ileriye taşınması ve münasebetlerin ilerletilmesindeki özel ve kıymetli rolünün altını çizdi ve bundan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Çin’in her bakımdan ılımlı müreffeh bir toplum inşa etmeyi bitirdiğini ve Çin modernleşmesini gerçekleştirmeye çalışacağını kaydeden Xi, Kral Maha Vajiralongkorn ve kraliyet ailesinin diğer üyelerinin Çin’e istedikleri vakit gelip ülkeyi görebileceklerini tabir etti.

Xi, Çin’in, Tayland Kraliyet Gönüllülerini ve Kraliyet Ailesi’nin öbür hayırsever projelerini desteklemeye devam edeceğini ve kültür, eğitim ve turizm üzere alanlarda iki ülkenin halklar ortası alışverişini artıracağını belirtti.

Xi, Tayland’ı, APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı’na muvaffakiyetle mesken sahipliği yapmasından ötürü tebrik etti.

Kral Vajiralongkorn da, Xi ve eşini Tayland ziyaretlerinde kabul etmenin bir onur olduğunu söyledi.

Xi’nin bilge liderliği altında, Çin’in daha güçlü ve müreffeh hale geldiğini vurgulayan Kral Vajiralongkorn, Xi’nin yönetimde ve özellikle de aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması ile insanların geçim kaynaklarının iyileştirilmesindeki olağanüstü başarılarına duyduğu derin saygıyı ifade etti.

Çin’i birçok defa ziyaret ettiğini ve bu seyahatler sırasında Çin’in güzel manzarasını, dinamizmini, cazibesini ve kalkınma sürecini bizzat deneyimlediğine işaret eden Kral, Çin’i tekrar ziyaret etmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Kral Vajiralongkorn, “Tayland ve Çin tek bir ailedir ve Tayland, Çin ile daha yakın bir dostluk ve işbirliği bağı kurmaya hazırdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu