Ekonomi

Yangın kurbanları için barınma kuralları geri çekildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Antalya’nın Manavgat ilçesinde yangından etkilenenler için AFAD’a uygun olarak yaptırılan 297 konut, kura ile hak sahiplerine teslim edildi.

28 Temmuz 2021’de çıkan yangında evleri zarar görenler için yapılan evler için Manavgat Gençlik Merkezi Mehmet Akif Ersoy Spor Salonu’nda kura çekimi yapıldı.

Manavgat’ta Ulukapı, Dikmen, Aksaz, Belenobası, Demirciler, Evrenseki, Gebece, Güzelyalı, Kalemler, Karaöz, Karavca, Yukarı Işıklar mahalleleri, Akseki’de Kepezbeleni ve Gündoğmuş’ta Senir’den hak sahiplerine toplu alanlarda 297 konut kura ile teslim edildi çok. yapıldı.

Vali Ersin Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, yangın sürecinde zor günler geçirdiklerini hatırlatarak, artık insanların yüzünün güldüğünü söyledi.

Yangından 45 mahallenin etkilendiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın ekibinin hızlı ve pratik çalışması sayesinde Allah’a şükür yüzümüz gülüyor. Mağduriyetlerimiz giderildi. Tüm zorlukları birlikte aştık ve geldik. Bugüne kadar bölgeye 330 milyon liraya yakın yardım yapıldı. Onun yanında oldu. Tüm zorlukların arkasındaki en büyük güç o oldu.”

Yazıcı, yangından etkilenenler için keyifli meskenler yapılmasını, huzur ve sağlık içinde yaşamalarını diledi.

“Bölgede 900 konutun inşaatı devam ediyor”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Yardım Mustafa Bakır, yangın felaketinin ardından Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Manavgat ilçelerinde 45 mahallede yangından etkilenen evlerin hasarlarını belirlediklerini söyledi.

Bölgede TOKİ ile çalıştıklarını vurgulayan Kurt, “900 konutun inşaatı hızla devam ediyor. Yerinde üretemediğimiz 297 konutun kura çekimlerini yapıyoruz. 193 konutu yerinde teslim edip teslim ettik.” vatandaşlarımızın kendi arazileri üzerine inşa ettik, etmeye de devam ediyoruz.” dedi.

“Yeniden yapacağız” dediler ve yaptılar.

Dikmen Mahallesi’nde çıkan orman yangınında evini kaybeden Ayşe İnci, yeni evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yangının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve milletvekillerini ziyarete geldiğini hatırlatan İnci, şunları kaydetti:

“Acımızı paylaştılar, teselli ettiler. ‘Her şeyi yeniden yaparız’ dediler, yaptılar. Bugün meskenlerimiz yapıldı, eksiklerimizi devletimiz düzeltti. Çok güzel meskenler yaptılar. Sayın Bakanımıza, milletvekillerimize ve başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Törene AK Parti Antalya Milletvekilleri İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Tuba Vural Çokal, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve yangından etkilenen vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu