Haber

Ankara deprem bölgesi mi? Ankara’da fay hattı var mı? Ankara’da fay hattı nereden geçiyor? Ankara’da hangi ilçeler deprem riski altında?

ankara deprem bölgesi? Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Türkiye’deki fay hatlarını detaylı bir şekilde anlattı. Vatandaşlar ise arama motorlarında Ankara deprem bölgesi mi? Ankara’da fay sınırı nerelerden geçmektedir? Ankara’da fay hattı var mı, nereden geçiyor? Ankara’da hangi ilçeler deprem riski altında? sorularına yanıt arar. Detaylar burada…

ANKARA DEPREM BÖLGESİ MİDİR?

Ankara toprakları iki dağ kuşağının arasına sıkışmış durumda. Arızalar (kesik çizgiler) ile karşılaşılır. Ankara il sınırları içindeki alanın %30’u 1. ve 2. derece deprem bölgesidir. Son yüz yılda meydana gelen küçük şiddetli depremlerin birçoğu, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve yakın çevresinde veya başkentin güneydoğusundaki Tuz Gölü ve Kırşehir fayı çevresindedir. Ankara ili sınırları içerisinde meydana gelen 1944 Bolu-Gerede depremi ve 1938 Kırşehir depremi kentte hasara yol açmıştır. Ankara’nın en şiddetli depremi 2005 yılında meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki Bala depremidir.

ANKARA’DA SALGIN RİSKİ OLAN İLÇELER HANGİLERİ?

Çamlıdere

Kazan

Kızılcahamam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu